Jednou z potravín, ktorú vegáni nejedia, je aj med. Dôvodom je, že tento je produktom ťažkej práce včiel a zároveň zdrojom ich obživy. Pri opeľovaní avokáda však včely trpia pravdepodobne ešte viac, ako keď im včelár odoberie med a nahradí ho cukrom.
V britskej televíznej šou QI zadala moderátorka Sandi Toksvig súťažiacim otázku, ktorá z plodín je vegánska. Na výber dostali mandle, avokádo, kiwi, melón a tekvicu.
„Žiadna z nich nie je vegánska,“ znela šokujúca odpoveď moderátorky. „Tieto plodiny sú veľmi náročné na pestovanie a vyžadujú si aktívnu účasť množstva včiel. Včely za týmito plodinami musia doslova cestovať. Úle sú umiestnené do nákladných áut a včely sa v zlých podmienkach prevážajú po celej krajine,“ dodala na vysvetlenie.
Toksvig takto opísala bežnú prax pri pestovaní týchto plodín – tzv. migračné včelárstvo. Včely sa naložia na nákladné autá, opelia vybranú potravinu a opäť sa vydajú na cestu. Podobne sa postupuje aj pri pestovaní jabĺk a bobuľového ovocia. Včely týmito praktikami skutočne trpia. Štúdie ukázali, že stres z cestovania môže rapídne skrátiť ich život. Zároveň sa stávajú náchylnejšie na rôzne choroby a parazity. Uhorky, šalát, čerešne, brokolica – to sú ďalšie príklady plodín, na ktorých produkcii sa aktívne, a nie celkom prirodzene, podieľajú zvieratá.
Avokádo je skutočne kontroverzná potravina. Pestuje sa najmä v Mexiku a kvôli jeho popularite narastá množstvo plantáží, na ktorých sa pestuje. Tie sa rozširujú na úkor dažďových pralesov, ktoré sú podliehajú masívnemu klčovaniu.
V tomto prípade teda platí, že nie všetko, čo rastie na stromoch, je aj ekologické. Dôležité je poznať pestovateľské techniky, ktoré stoja za našimi obľúbenými potravinami a skúmať, či sú šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj: munchies.vice.com, independent.co.uk