Search
Close this search box.

Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému

Jednou z potravín, ktorú vegáni nejedia, je aj med. Dôvodom je, že tento je produktom ťažkej práce včiel a zároveň zdrojom ich obživy. Pri opeľovaní avokáda však včely trpia pravdepodobne ešte viac, ako keď im včelár odoberie med a nahradí ho cukrom.

V britskej televíznej šou QI zadala moderátorka Sandi Toksvig súťažiacim otázku, ktorá z plodín je vegánska. Na výber dostali mandle, avokádo, kiwi, melón a tekvicu.„Žiadna z nich nie je vegánska,“ znela šokujúca odpoveď moderátorky. „Tieto plodiny sú veľmi náročné na pestovanie a vyžadujú si aktívnu účasť množstva včiel. Včely za týmito plodinami musia doslova cestovať. Úle sú umiestnené do nákladných áut a včely sa v zlých podmienkach prevážajú po celej krajine,“ dodala na vysvetlenie.

zdroj: Unsplash

Toksvig takto opísala bežnú prax pri pestovaní týchto plodín – tzv. migračné včelárstvo. Včely sa naložia na nákladné autá, opelia vybranú potravinu a opäť sa vydajú na cestu. Podobne sa postupuje aj pri pestovaní jabĺk a bobuľového ovocia. Včely týmito praktikami skutočne trpia. Štúdie ukázali, že stres z cestovania môže rapídne skrátiť ich život. Zároveň sa stávajú náchylnejšie na rôzne choroby a parazity. Uhorky, šalát, čerešne, brokolica – to sú ďalšie príklady plodín, na ktorých produkcii sa aktívne, a nie celkom prirodzene, podieľajú zvieratá.

Avokádo je skutočne kontroverzná potravina. Pestuje sa najmä v Mexiku a kvôli jeho popularite narastá množstvo plantáží, na ktorých sa pestuje. Tie sa rozširujú na úkor dažďových pralesov, ktoré sú podliehajú masívnemu klčovaniu.

V tomto prípade teda platí, že nie všetko, čo rastie na stromoch, je aj ekologické. Dôležité je poznať pestovateľské techniky, ktoré stoja za našimi obľúbenými potravinami a skúmať, či sú šetrné k životnému prostrediu.

Zdroj: munchies.vice.com, independent.co.uk 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: