Search
Close this search box.

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Zdroj: Unsplash / Lucas Mortatti

Mnoho ľudí zaraďuje práve tukany medzi najkrajšie vtáky. Niet sa čomu čudovať. Ich inakosť je skutočne do očí bijúca. Portál Bored Panda zverejnil niekoľko zaujímavostí zo života tohto fascinujúceho vtáčieho druhu, ktoré vás zaručene prekvapia.


Tukany nájdete vo voľnej prírode v lesoch Južnej a Centrálnej Ameriky. Ich poznávacím znamením je zobák, ktorý je neprimerane veľký k ich telu. Ak sa pozriete na lebku tukana, rozdiel je okamžite viditeľný. Zobák tvorí až 50 % tela tohto vtáka.

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že musí byť aj hrozne ťažký, nie je to však pravda. Je vyplnený vzduchovými bublinami. Približná váha tukana veľkozobého (Ramphastos toco), ktorý patrí k tým najznámejším, je 500 gramov.

Zobák tukanov neprestáva fascinovať

Jednou z najväčších otázok, ktorou sa vedci v súvislosti s tukanmi zaoberajú, je, na čo im vlastne obrovský zobák slúži. Až donedávna sa predpokladalo, že je to primárne na otváranie ťažko dostupných plodov. Ďalšou teóriou bolo, že tukan svoj zobák používa na zastrašenie konkurencie či zvádzanie samičky.

Tím kanadských a brazílskych zoológov však zistil, že tukany zobák používajú primárne na termoreguláciu. Sú na tom teda podobne ako slony, ktoré na tento účel využívajú svoje veľké uši. Zobák zabraňuje ich telu, aby sa v tropických podmienkach prehrievalo.

tukan
Tukany využívajú svoj výrazný zobák prevažne na termoreguláciu. (Zdroj: Wikimedia / Bernard DUPONT)

A toto ste o tukanoch vedeli?

Ich domovom sú konáre stromov. Tukany vedia lietať, ale radšej sa presúvajú skákaním. Do svojich hniezd znášajú zvyčajne 2 až 21 bielych vajec. 

Vo svojich veľkých zobákoch ukrývajú tukany aj vskutku pôsobivý jazyk. Môže dosahovať dĺžku až 15 centimetrov. Blízkym vtáčím príbuzným tukana je ďateľ. Nečakajte však od neho, že bude svojím zobákom spracovávať drevo. Na to nie je stavaný.

Zaujímavý je aj spôsob stravovania týchto vtákov. Zvyčajne konzumujú ovocie. V prípade núdze sú však schopné stráviť aj jašterice, vtáky či hmyz. Takýmto zvieratám sa hovorí „oportunistickí bylinožravci“.

Ich pomenovanie vychádza z vyhynutého jazyka domorodého kmeňa Tupi v Brazílii. Vtáky od nich dostali prezývku „tukana“, a teda ich pomenovanie sa ani v priebehu storočí príliš nezmenilo. Existuje aj „Súhvezdie tukana“, ktoré leží v galaxii „Nebecula Minor“. Tukan s dúhovo sfarbeným zobákom, s druhovým názvom tukan žltohrdlý (Ramphastos sulfuratus), je národným vtákom štátu Belize. 

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: