Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Mnoho ľudí zaraďuje práve tukany medzi najkrajšie vtáky. Niet sa čomu čudovať. Ich inakosť je skutočne do očí bijúca. Portál boredpanda.com zverejnil niekoľko zaujímavostí zo života tohto fascinujúceho vtáčieho druhu.


Tukany nájdete vo voľnej prírode v lesoch južnej a centrálnej Ameriky. Ich poznávacím znamením je zobák, ktorý je neprimerane veľký k ich telu. Ak sa pozriete na lebku tukana, rozdiel je okamžite viditeľný. Zobák tvorí až 50 % tela tohto vtáka. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že musí byť aj hrozne ťažký, avšak nie je to pravda. Je vyplnený vzduchovými bublinami. Približná váha tukana veľkozobého (Ramphastos toco), ktorý patrí k tým najznámejším, je 500 gramov.

Jeho zobák neprestáva fascinovať

Jednou z najväčších otázok, ktorou sa vedci v súvislosti s tukanmi zaoberajú, je, na čo im vlastne obrovský zobák slúži. Až donedávna sa predpokladalo, že zobák slúži primárne na otváranie ťažko dostupných plodov. Ďalšou teóriou bolo, že tukan svoj zobák používa na zastrašenie konkurencie či zvádzanie samičky. Tím kanadských a brazílskych zoológov však zistil, že tukany zobák používajú primárne na termoreguláciu, podobne ako slony, ktoré na tento účel využívajú svoje veľké uši. Zobák zabraňuje ich telu, aby sa v tropických podmienkach prehrievalo.

A toto ste o nich vedeli?

Ich domovom sú konáre stromov. Tukany vedia lietať, ale radšej sa presúvajú skákaním. Do svojich hniezd znášajú zvyčajne 2 až 21 bielych vajec. Videli ste už také mláďa tukana?

Vo svojich veľkých zobákoch ukrývajú tukany aj vskutku pôsobivý jazyk. Dorastá do dĺžky 15 centimetrov. Blízkym vtáčím príbuzným tukana je ďateľ. Nečakajte však od neho, že bude svojím zobákom spracovávať drevo. Na to nie je stavaný.

Zaujímavý je aj spôsob stravovania týchto vtákov. Zvyčajne konzumujú ovocie. Avšak v prípade núdze sú schopné stráviť aj jašterice, vtáky či hmyz. Takýmto zvieratám sa hovorí „oportunistickí bylinožravci“.

Existuje aj „Súhvezdie tukana“, ktoré leží v galaxii „Nebecula Minor“. Tukan s dúhovo sfarbeným zobákom, s druhovým názvom tukan žltohrdlý (Ramphastos sulfuratus), je národným vtákom štátu Belize.

Zdroj: boredpanda.com, Wikipedia

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash / Lucas Mortatti

You don't have permission to register