Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Bikesharing spustia v ďalšom slovenskom meste. K dispozícii bude úplne zadarmo

Prispôsobíme sa potrebám

Žilina má pripravených 20 stanovíšť, kde bude parkovať celkom 120 bicyklov. V prvej fáze projektu chce mesto sledovať využívanie jednotlivých staníc. „Následne, na základe vyhodnotenia prevádzky a podnetov občanov budeme uvažovať o nových lokalitách, do ktorých by bolo vhodné nové stanice umiestniť a rozšíriť tak systém aj do okolitých mestských častí, napríklad do Bánovej, Závodia, či do Budatína. Počet staníc by sme chceli zvýšiť aj na Solinkách,“ uviedol pre portál zilinak.sk Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility Mestského úradu v Žiline.

Mesto Žilina

Študenti môžu ušetriť

Na rýchlu a ekologickú prepravu bez otravných kolón a zápch sa môžu tešiť nielen ľudia dochádzajúci za prácou, ale aj študenti. „Ako nápad je to super. Študenti aspoň ušetria čo sa týka dopravy. Teším sa, keď projekt spustia. Keď bude pekne, určite využijem zdieľané bicykle.“ teší sa z projektu Mirka, študentka Žilinskej univerzity. Stanovištia sa budú nachádzať nielen pri Žilinskej univerzite, internátoch a zdravotných strediskách, ale aj v centrách sídlisk.Bicykle zadarmo vďaka automobilke

Projekt podporuje a celkovo zastrešuje Nadácia Kia Motors Slovakia. Vyberala aj dodávateľov systému a stavebných prác. „Naša nadácia zafinancovala celkové náklady na bicykle, stanice či systém prevádzky, takže užívatelia budú môcť zadarmo jazdiť na bicykloch počas celej sezóny,“ uviedol Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

Ako to bude fungovať

Bicykle, ktoré bude mesto zadarmo zapožičiavať, budú vybavené modernými technológiami – NFC čítačka kariet, GPS, WiFi lokalizácia, GSM komunikácia, či e-zámok. Na takomto bicykli si môžete zajazdiť po tom, čo sa zaregistrujete do systému. Následne bude systém vyžadovať overenie platobnej karty. Je tu však jeden háčik. Bicykle si z dôvodu čo najväčšej efektivity, ktorú mesto od projektu očakáva, budete môcť zapožičať iba na jednu hodinu. Ak by vám to nestačilo, bicykel sa dá jednoducho vrátiť a zapožičať znovu.

Zdroj: zilinak.sk 

You don't have permission to register