Search
Close this search box.

Bill Gates prezradil detaily rozhovoru s Donaldom Trumpom. Ďalší trapas pre amerického prezidenta

Samotný Bill Gates už túto ponuku určite nedostane. Je to aj kvôli tomu, že poodhalením rúška tajomstva jeho rozhovoru s Donaldom Trumpom mu spôsobil trapas. Niežeby to bol jeho prvý. Tento svojský republikán si už počas svojej pomerne krátkej prezidentskej “kariéry“ spôsobil trápnych situácií niekoľko.

Donald Trump sa s Billom Gatesom stretol dokonca dvakrát. Na obidvoch stretnutiach sa Gatesa spýtal, či HIV a HPV je to isté a požiadal ho o vysvetlenie týchto skratiek, ktoré by prezident najmocnejšej krajiny na svete rozhodne mal poznať. Je síce pravda, že tieto skratky sa od seba líšia len výmenou jedného písmena a sú si dosť podobné, avšak choroby, ktoré označujú, si rozhodne až tak podobné nie sú.

HIV (t.j. „vírus ľudskej nedostatočnej imunity“) je pôvodcom ochorenia AIDS. Deštrukciou imunitného systému napadnutého organizmu už zabil približne 47 miliónov ľudí na celom svete. Najviac však v Afrike a štátoch “tretieho sveta“.

Naproti tomu, HPV (ľudský papilomavírus) je jeden z viac než 100 rôznych typov papilomavírusov, ktorý napáda ľudské bunky. Niektoré sú neškodné a môžu vám spôsobiť nanajvýš bradavice, iné sú však karcinogénne a bez liečby vedú k rakovine. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice a odhadovaných 266 000 úmrtí ročne je výsledkom HPV infekcie.  U nás na Slovensku zomrie ročne na tento druh rakoviny vyše 200 žien.

Podľa Gatesa by tieto choroby americký prezident poznať určite mal. Hlavne preto, že obrovská časť štátneho rozpočtu je každý rok vložená do výskumu. Veľa ľudí, ktorí potrebujú prostriedky na liečenie týchto chorôb, si ich nemôže dovoliť. Je preto skutočne dôležité, aby rozdiely medzi týmito chorobami poznali tí, ktorí prideľujú finančné prostriedky určené na pomoc týmto ľuďom.

Veľká časť kritikov republikánskeho predchodcu Trumpa, Georgea Busha, považuje jeho rozhodnutie financovať poskytovanie anti-HIV liekov pre Afriku za prejav veľkej solidarity. To podľa nich veľmi vyvažuje “tienisté“ stránky jeho vládnutia.

zdroj: people.com

Hoci rozdiel medzi vyššie uvedenými skratkami robil Trumpovi značný problém, objavila sa jedna oblasť, v ktorej svoje „vedomosti“ mohol naplno preukázať. O Gatesovej 22-ročnej dcére Jennifer sa totiž vyjadril, že je veľmi atraktívna, hoci jej vek nepredstavuje ani tretinu jeho veku. Nuž, každý má asi oblasti, v ktorých vyniká.

Treba si však uvedomiť, že Donald Trump je americkým prezidentom, a teda priamo rozhoduje kam budú peniaze zo štátneho rozpočtu odtekať. Proti najnebezpečnejším kmeňom HPV totiž už existujú očkovacie látky, ktoré dokážu zabrániť infekcii. Konkrétne ide o GardasilCervarix. Bohužiaľ proti týmto látkam bojovali rozsiahle kampane, ktoré veľmi nafúkli informácie o ich vedľajších účinkoch. Štúdia, ktorá podporovala tieto mylné fakty, bola stiahnutá len prednedávnom a stihla už napáchať dostatok “škody“ v myslení ľudí, ktorých odradila od prijatia tejto vakcíny.

Hoci prezident Donald Trump má moc bojovať proti týmto mylným fámam, sám je bohužiaľ pod ich vplyvom, a tak sa z tejto situácie stáva začarovaný kruh.

Zdroj: iflscience.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: