Search
Close this search box.

Tajné obchody, veľkosti pohárov či kontroverzia ohľadom loga. 15 zaujímavostí, ktoré ste o Starbucks nevedeli

1. Venti nápoj má rovnaké množstvo espressa ako grande

Ak ste unavení a myslíte si, že venti vám energiu prinavráti, mýlite sa. Človek by síce očakával, že vo väčšom hrnčeku bude i viac kofeínu, no nie je to tak.

zdroj: Flickr

2. Odborník na kávu má čiernu zásteru

Na to, aby mal zamestnanec Starbucksu čiernu zásteru je potrebné, aby získal certifikát odborníka na kávu. Ak teda máte otázky ohľadom kávy, zamierte k niekomu s čiernou zásterou.

zdroj: Reddit

3. Okrúhly stôl

V Starbuckse nájdete predovšetkým okrúhle stoly, čo má jednoduché vysvetlenie. Podľa spoločnosti totiž navodzujú pre ľudí pocit domova.



4. Viac ako 87 000 kombinácií nápojov

O tajnom menu ste už možno počuli. Ide o zoznam nápojov, ktoré sa na nápojovom lístku nenachádzajú. Ak by ste chceli vyskúšať všetky kombinácie, pár mesiacov by vám to asi trvalo.

5. Všetky nápoje chutia úžasne… až na Chantico

Chantico bolo uvedené na trh v roku 2005 a malo predstavovať čokoládový nápoj. Mnohým však pre jeho hustotu nechutil a prirovnali ho k tekutému piesku.

zdroj: Flickr

6. Darovanie jedál, ktoré ostali na pulte

V roku 2016 Starbucks vyhlásil, že daruje 100 % všetkých jedál, ktoré sa v ten deň nepredali. Po záverečnej ostávali na pultoch predajní šaláty a sendviče, ktoré už dnes v koši nekončia.

7. Priemerný zákazník navštívi Starbucks 6-krát za mesiac

Podľa štatistík navštívi človek (USA) túto prevádzku až šesťkrát za mesiac. Tí najvernejší, čo je približne 20 % z celkového počtu zákazníkov, si prídu vychutnať kávu až 16-krát za mesiac.

zdroj: Getty Images

8. 10-minútové pravidlo

Ak ste prišli na kávu 5 minút po záverečnej, máte šťastie. Podľa niektorých zamestnancov existuje tzv. 10-minútové pravidlo, podľa ktorého musia zamestnanci otvoriť 10 minút pred oficiálnymi otváracími hodinami a 10 minút po záverečnej.



9. Starbucks minie za rok viac na zdravotnú starostlivosť svojich zamestnancov ako na kávové zrná

Byť zamestnancom Starbucksu sa naozaj oplatí. Spoločnosť ponúka množstvo benefitov, ako napríklad zdravotnú starostlivosť pre tých, čo robia 20 hodín týždenne. CEO spoločnosti, Howard Schultz, sa navyše nechal počuť, že v roku 2008 minuli na zdravotnú starostlivosť 300 miliónov dolárov, čo je viac, ako za nákup kávových zŕn.

zdroj: Flickr

10. Žaloba za nedostatočné plnenie kávy Latte

V roku 2016 podala dvojica z Kalifornie sťažnosť na spoločnosť, ktorá vraj má „systém“, v ktorom je káva Latte o 25 % menšia ako sa uvádza v menu. Nakoniec bol celý prípad na súde zrušený.

zdroj: Instagram

11. Tajné obchody, o ktorých ľudia nevedia

Gigant má vo svojom vlastníctve aj niekoľko obchodov, medzi ktoré vraj patrí Roy Street Coffee & Tea v Seattli. Nájdete tu veci, ktoré v bežnom Starbuckse nie. V ponuke sa tak nachádzajú vína, pivá či syry. Mnohokrát sa tieto obchody používajú na otestovanie produktov ešte predtým, ako pôjdu do masovej výroby.

zdroj: Getty Images

12. Dve veľkosti pohárov, ktoré v menu nenájdete

Ak ste aj vy pravidelným zákazníkom Starbucksu, iste viete, že v menu nájdete tri veľkosti pohárov – vysoký, grande a venti. Spoločnosť však ponúka ešte ďalšie dve veľkosti, ktoré zákazníci väčšinou ani nepoznajú alebo o nich nevedia. Prvá je „krátka“ šálka s objemom 236 ml, v ktorej sa podáva horúca čokoláda primárne pre deti. Môžete však personál kaviarne požiadať, aby vám do nej dal v podstate čokoľvek. Druhou veľkosťou je trenta, ktorá má 916 ml a je určená len pre ľadové nápoje.



13. Čo bolo inšpiráciou pri vytváraní mena Starbucks? 

Aj vás vždy zaujímalo, odkiaľ pochádza meno Starbucks? Fenomén súčasnosti prišiel k svojmu menu vďaka známej knihe Moby Dick od autora Hermana Melvilleho, kde odkazuje na prvého partnera. Pôvodne sa zvažovalo meno Pequod – podľa názvu veľrybárskej lode.

14. Obrovská kontroverzia v spojitosti s pôvodným logom

Základom loga spoločnosti je morská panna. Tá je však v skutočnosti sirénou a pred rokom 1987 bol tento znak kontroverzný, nakoľko siréna bola úplne nahá a bolo jej vidno bradavky. V roku 1992 tak prišla zmena, ktorá už bola bez zbytočných kontroverzií.

zdroj: Shutterstock

15. Starbucks má vlastnú hudobnú spoločnosť 

Len málokto vie o tejto zaujímavosti. Nápojový gigant vlastní aj svoju hudobnú spoločnosť Hear Music, ktorá bola vytvorená spolu s Concord Music Group ešte v roku 2007.

zdroj: Getty Images

O veľkosti a dobrom menej tejto spoločnosti hovoria aj interpreti, ktorí s ňou spolupracujú. Nájdeme tu teda mená ako napríklad Paul McCartney, James Taylor, či Joni Mitchell.

Zdroj: thisisinsider.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: