Search
Close this search box.

Bratislavský bikesharing je v prevádzke už vyše mesiaca. Tu sú prvé štatistiky jeho využívania

Za prvý mesiac sa totiž do bratislavského bikesharingu zaregistrovalo takmer 30 000 užívateľov, ktorí na žltých BAjk-och urobili 70 000 jázd. Bicykle sú pritom najviac využívané ráno medzi 7:00 a 9:00 hod. a v popoludňajších hodinách od 17:00 do 22:00 hod.

Najvyťaženejšia dokovacia stanica sa nachádza na Námestí SNP, kde sa týždenne požičia takmer 800 bicyklov. Za ňou nasleduje Šafárikovo námestie, Pribinova ulica pri Eurovei a Viedenská cesta pod Mostom SNP. Rekordný počet jázd na jednom bicykli sa uskutočnil 13. septembra na bicykli č. 0105, ktorý bol požičaný až 55-krát.

„Rozbicyklovali sme celú Bratislavu a potvrdzujú to aj štatistiky užívateľov bikesharingu. Už po prvom mesiaci možno povedať, že bikesharing výrazne prispel k rozšíreniu a spopularizovaniu cyklodopravy, ako alternatívnej formy dopravy, čo dlhodobo v meste presadzujeme,“ povedal Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

zdroj: Mesto Bratislava

Stále je čo zlepšovať

Užívatelia sa o bikesharing zaujímajú, o čom svedčí aj ich spätná väzba. Na základe podnetov sa už napríklad upravilo zobrazovanie počtu voľných bicyklov na mape, ktorá je k dispozícii na stránke slovnaftbajk.sk, a zjednodušila sa aj komunikácia na displeji bicyklov. Momentálne sa pracuje na zosilnení prednej vidlice bicykla, úprave smart zámku, označení staníc a testujú sa sedadlá pre vyššie osoby.V súčasnosti je v uliciach k dispozícii zhruba 200 bicyklov, ktoré si záujemcovia môžu požičať po registrácii a úhrade symbolickej sumy 1,- EUR. Bikesharing je k dispozícii v štyroch mestských častiach – v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a v Petržalke, kde sa aktuálne nachádza 73 dokovacích staníc. Ich počet sa postupne zvýši na 90.

Prvý mesiac prevádzky bikesharingu nám ukázal oblasti, v ktorých sa môžeme v rámci poskytovania služby Slovnaft BAjk ďalej zlepšovať. Našim cieľom je prevádzkovať užívateľsky komfortnú a jednoduchú službu a osloviť ňou čo najvyšší počet zákazníkov,“ povedal Anton Molnár, riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie a hovorca SLOVNAFT, a.s.

Boj s vandalizmom

Prvý mesiac bikesharingu v Bratislave charakterizoval nielen vysoký záujem o bicykle, ale aj pomerne časté prípady vandalizmu (VIAC sa dočítate TU). Kritické sú najmä víkendy, počas ktorých servisní technici pozbierajú niekoľko desiatok poškodených bicyklov. Ľahšie poškodenia sa následne opravujú v bratislavskej dielni, a väčšie priamo u výrobcu. Najčastejšie sa ničia sedadlá, brzdy, zámky, pedále, svetlá, košíky, pneumatiky či komunikačný panel. Zatiaľ je evidovaných niekoľko prípadov krádeží žltých bicyklov a polícia už v danej veci rieši jedno trestné oznámenie. Bližšia spolupráca bola nadviazaná aj s mestskou políciou.

https://www.facebook.com/SlovnaftBAjk/photos/a.2132454533461496/2345973732109574/?type=3&theater

V zimných mesiacoch bude prevádzka služby Slovnaft BAjk prispôsobená počasiu. V prípade nepriaznivého počasia, kedy hrozia nehody alebo úrazy užívateľov, budú bicykle dočasne stiahnuté. Na jar sa bikesharing spustí naplno so 750 bicyklami, ktoré si bude možné požičať na 90 staniciach a zmení sa aj ponuka programov pre užívateľov.

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: