a

Bratislavský bikesharing je v prevádzke už vyše mesiaca. Tu sú prvé štatistiky jeho využívania

zdroj: Mesto Bratislava

Službu zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk spustilo hlavné mesto v spolupráci so Slovnaftom začiatkom septembra. Po vyše mesiaci aktívnej prevádzky sa objavili prvé štatistiky, ktoré sú naozaj zaujímavé.

Za prvý mesiac sa totiž do bratislavského bikesharingu zaregistrovalo takmer 30 000 užívateľov, ktorí na žltých BAjk-och urobili 70 000 jázd. Bicykle sú pritom najviac využívané ráno medzi 7:00 a 9:00 hod. a v popoludňajších hodinách od 17:00 do 22:00 hod.

Najvyťaženejšia dokovacia stanica sa nachádza na Námestí SNP, kde sa týždenne požičia takmer 800 bicyklov. Za ňou nasleduje Šafárikovo námestie, Pribinova ulica pri Eurovei a Viedenská cesta pod Mostom SNP. Rekordný počet jázd na jednom bicykli sa uskutočnil 13. septembra na bicykli č. 0105, ktorý bol požičaný až 55-krát.

„Rozbicyklovali sme celú Bratislavu a potvrdzujú to aj štatistiky užívateľov bikesharingu. Už po prvom mesiaci možno povedať, že bikesharing výrazne prispel k rozšíreniu a spopularizovaniu cyklodopravy, ako alternatívnej formy dopravy, čo dlhodobo v meste presadzujeme,“ povedal Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

zdroj: Mesto Bratislava

Stále je čo zlepšovať

Užívatelia sa o bikesharing zaujímajú, o čom svedčí aj ich spätná väzba. Na základe podnetov sa už napríklad upravilo zobrazovanie počtu voľných bicyklov na mape, ktorá je k dispozícii na stránke slovnaftbajk.sk, a zjednodušila sa aj komunikácia na displeji bicyklov. Momentálne sa pracuje na zosilnení prednej vidlice bicykla, úprave smart zámku, označení staníc a testujú sa sedadlá pre vyššie osoby.V súčasnosti je v uliciach k dispozícii zhruba 200 bicyklov, ktoré si záujemcovia môžu požičať po registrácii a úhrade symbolickej sumy 1,- EUR. Bikesharing je k dispozícii v štyroch mestských častiach – v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a v Petržalke, kde sa aktuálne nachádza 73 dokovacích staníc. Ich počet sa postupne zvýši na 90.

Prvý mesiac prevádzky bikesharingu nám ukázal oblasti, v ktorých sa môžeme v rámci poskytovania služby Slovnaft BAjk ďalej zlepšovať. Našim cieľom je prevádzkovať užívateľsky komfortnú a jednoduchú službu a osloviť ňou čo najvyšší počet zákazníkov,“ povedal Anton Molnár, riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie a hovorca SLOVNAFT, a.s.

Boj s vandalizmom

Prvý mesiac bikesharingu v Bratislave charakterizoval nielen vysoký záujem o bicykle, ale aj pomerne časté prípady vandalizmu (VIAC sa dočítate TU). Kritické sú najmä víkendy, počas ktorých servisní technici pozbierajú niekoľko desiatok poškodených bicyklov. Ľahšie poškodenia sa následne opravujú v bratislavskej dielni, a väčšie priamo u výrobcu. Najčastejšie sa ničia sedadlá, brzdy, zámky, pedále, svetlá, košíky, pneumatiky či komunikačný panel. Zatiaľ je evidovaných niekoľko prípadov krádeží žltých bicyklov a polícia už v danej veci rieši jedno trestné oznámenie. Bližšia spolupráca bola nadviazaná aj s mestskou políciou.

V zimných mesiacoch bude prevádzka služby Slovnaft BAjk prispôsobená počasiu. V prípade nepriaznivého počasia, kedy hrozia nehody alebo úrazy užívateľov, budú bicykle dočasne stiahnuté. Na jar sa bikesharing spustí naplno so 750 bicyklami, ktoré si bude možné požičať na 90 staniciach a zmení sa aj ponuka programov pre užívateľov.

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava