Search
Close this search box.

Česko zasiahla vlna kontroverzie. Nová najvyššia budova krajiny vyvolala vášnivé reakcie pre svoj vzhľad

Burj Khalifa (Burdž chalífa), najvyššia budova sveta nachádzajúca sa v Dubaji, meria úžasných 828 metrov. Okrem nej môžeme na potulkách svetom obdivovať aj ďalšie mrakodrapy, ktoré dosahujú úctyhodné výšky. A vyzerá to tak, že tentokrát sa niečo veľkolepé chystá aj u našich českých susedov.


Ako informoval denník Daily Mail, najvyššou budovou v Prahe by sa totiž čoskoro mohol stať nový mrakodrap, ktorý je však už teraz považovaný za vcelku kontroverzný. Vyzerá totiž ako prevrátený ropný tanker po zrážke s administratívnou budovou.

Plány českej developerskej spoločnosti Trigema predstavili bizarnú budovu o výške cca. 137 metrov, ktorá sa bude týčiť nad historickým mestom. Investícia sa pohybuje okolo sumy 2 miliard českých korún. Na úplnom vrchole, kam sa dostanete vonkajším výťahom, by mala byť verejná rozhľadňa, ktorá ponúkne jedinečný výhľad.

Zdroj: Trigema

Vzhľad bol starostlivo premyslený

Historické centrum Prahy je na zozname svetového dedičstva UNESCO, takže stavba výškových budov je v tejto časti úplne zakázaná. Nová multifunkčná budova, ktorá dostane meno TOP TOWER, by sa teda mala stavať na predmestí.

Architekt Tomáš Císař, ktorý spolupracoval so svojím kolegom z ateliéru Black n‘ Arch, sochárom Davidom Černým, uviedol, že tanker, resp. loď, je konštrukčne spojená s budovou. Jedno teda nemôže existovať bez druhého a nejde len o nejaký doplnok, ale skôr základný prvok, či už po logickej alebo technickej stránke.

Mrakodrap by mal byť prístupný verejnosti prostredníctvom výťahu a schodiska, ktoré spájajú terasy. Tie sa v budúcnosti budú využívať ako vonkajšie galérie či záhrady. Developer odhaduje, že s výstavbou by sa malo začať v roku 2021, pričom dokončenie stavby by nemalo trvať dlhšie ako tri roky.

Reakcie sú rôzne

Ako to už väčšinou býva zvykom, aj tento projekt vyvolal u architektov zmiešané reakcie. Kým český architekt Michal Postránecký pre lidovky.cz uviedol, že mohol byť zvolený realistickejší dizajn, architekt Vít Máslo dúfa, že projekt bude, i napriek veľkému odporu, úspešný.

Budova by mala stáť v blízkosti stanice metra Nové Butovice a vývojári tvrdia, že nebude viditeľná z historického centra, a tak nijako nebude narúšať mestskú panorámu.

Hlavná časť budovy by mala poskytovať ubytovanie, zatiaľ čo na spodných poschodiach sa budú nachádzať kancelárie a multifunkčné kultúrne centrum spojené s verejne prístupnou záhradou na streche. Na prízemí bude zasa priestor pre obchody.

Ak bude projekt schválený, táto budova sa stane najvyššou v Českej republike a predbehne aj brnenskú AZ Tower.

Zdroj: dailymail.co.uk, lidovky.cz

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: