Search
Close this search box.

Dajme „stopku“ silnému slnečnému žiareniu správnymi okuliarmi

Máme ich určite všetci – deti, mladí, starí, muži i ženy, každý z nás bez výnimky. A pravdepodobne by sme nespočítali, koľkokrát si ich zakladáme na oči počas jedného roka. Slnečné okuliare sa stali našou každodennou súčasťou v akomkoľvek ročnom období. Už nie sú iba letnou záležitosťou ako voľakedy, celoročné slnečné lúče nás „prinútili“ urobiť zo slnečných okuliarov niečo viac než iba módny doplnok.


Výber je bohatý, ale nie každé nám „sadnú“

Zohnať nové slnečné okuliare v dnešnej dobe nie je absolútne žiaden problém. Všade, kam sa pozrieme, vidíme nové a nové ponuky rôznych značiek, typov, farieb, tvarov slnečných okuliarov. Nájdeme ich v kamenných obchodoch ako aj v mnohých e-shopoch. Ale nájsť presne tie, ktoré sa prispôsobia našej tvári, nemusí byť vždy jednoduché.

Ak je vám jedno, či sa vám slnečné okuliare hodia alebo nie, tak potom nemáte problém kúpiť ich hneď v prvom obchode, do ktorého vkročíte. Väčšina z nás však rozmýšľa inak. Starostlivo si vyberáme slnečné okuliare podľa typu tváre, aby sme v nich vyzerali štýlovo. Samozrejme, treba zohľadniť aj samotný UV filter, ak majú okuliare splniť svoju základnú funkciu, a tou je ochrana očí pred škodlivým slnečným žiarením. Ak si potrpíte na kvalitu a štýl, vyskúšajte napríklad slnečné okuliare Maybach, ktoré vás určite zaujmú svojím dizajnom.

Súhra materiálu, UV filtra i farby skiel

Vyberať si slnečné okuliare podľa typu tváre je bezpochyby veľmi dôležité. Napokon, vždy sa vidíme v zrkadle a vieme aj sami, či sa nám dané okuliare hodia k tvári alebo nie. Dobrým typom pre náročných môžu byť slnečné okuliare Ray-Ban.

Niekedy zabúdame na ďalšie faktory, ktoré zohrávajú svoju úlohu pri výbere slnečných okuliarov. Napríklad materiál, UV filter či farebné prevedenie skiel. Čo sa týka materiálu, najčastejšie siahneme buď po plaste, alebo kove. To už je otázka osobných preferencií. Kategórie ochranného filtra sú štyri a každé okuliare by mali mať kategóriu uvedenú. Čím vyššia kategória, tým menej slnečného žiarenia okuliare prepúšťajú. Pri výbere farby skiel platí zásada, že svetlé sklá zužujú zreničky, čo znamená, že do očí sa nám dostáva menej žiarenia, v prípade tmavých skiel sa zreničky rozširujú a do očí vstupuje viac slnečného žiarenia.

Zdroj titulnej fotografie: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: