Search
Close this search box.

Dobrá správa pre ľudstvo: Nápoj, ktorý pijeme každý deň dokáže bojovať proti obezite

Ako uvádza portál goodnewsnetwork.org, vedci z Univerzity v Nottinghame zistili, že pitie kávy stimuluje tzv. hnedý tuk. Ten generuje v našom organizme teplo, ktoré pomáha spaľovať kalórie, čím bojuje proti obezite. Vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí majú nižšie BMI, majú vyššie množstvo hnedého tuku v tele.

Zdroj: Pixabay

„Hnedý tuk funguje v tele inak ako bežný tuk. Spaľuje cukry a tuk, čím organizmus otepľuje. Zvyčajne sa to deje ako reakcia na chlad,“ vysvetľuje profesor Michael Symonds, ktorý je spoluautorom štúdie.„Zvýšenie jeho aktivity upravuje hladinu cukru a tuku v krvi. Kalórie, ktoré hnedý tuk spáli, navyše napomáhajú s chudnutím. Až doteraz však nik neprišiel na to, ako podporiť aktivitu hnedého cukru. Naša štúdia je vôbec prvá, ktorá sa dotýka ľudí a dokazuje, že šálka kávy má priamy vplyv na funkciu hnedého tuku. Obezita a cukrovka sú obrovským problémom ľudstva, a náš výskum by mohol by súčasťou riešenia tohto problému,“ pokračuje Symonds.

Výskumný tím začal svoje experimenty na kmeňových bunkách, neskôr sa presunul na ľudí. Vďaka technike termálneho zobrazenia, vedci už dávnejšie zistili, že hnedý tuk sa nachádza prevažne v krku.

Zdroj: Pexels

Vedci pokračovali vo výskume a zisťovali, aké látky dokážu stimulovať hnedý tuk. Napokon to bola celkom obyčajná káva, ktorá to dokázala. Keď sa dobrovoľník napil kávy, hnedý tuk v jeho hrdle sa rozžiaril.„Výsledky boli pozitívne, teraz musíme zistiť, či je to kofeín, ktorý pôsobí ako stimul, alebo nejaká iná látka, ktorú káva obsahuje. V súčasnosti testujeme ďalšie kávové výrobky, aby sme zistili, či je ich účinok rovnaký.“

Keď tím vedcov potvrdí, ktorá zložka kávy je zodpovedná za stimuláciu hnedého tuku, bude môcť byť použitá ako súčasť liečiv, ktoré budú ľuďom pomáhať bojovať s obezitou a cukrovkou.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: