Dôvody, pre ktoré by ste mali deťom čítať nahlas

Zdroj: Pexels / Tima Miroshnichenko

Čítate si spolu s deťmi alebo ich nechávate, aby sa s textom spriatelili samé? Vedci apelujú na úžasné výhody, ktoré môžete deťom zabezpečiť, ak si nájdete čas a budete si s nimi aspoň občas čítať nahlas. Pomôžete im lepšie rozvíjať jazykové a čitateľské zručnosti.


Zabezpečiť dieťaťu výživu a bezpečný domov by malo byť samozrejmosťou. Dôležité však je, aby sa nezabúdalo ani na jeho kognitívne a sociálne zručnosti, ktoré sú tiež neoddeliteľnou súčasťou vývoja dieťaťa, spolu s duševnou či emocionálnou stabilitou.

Ako uvádza portál Life Advancer, práve čítanie nahlas je výborný spôsob, ako dieťa oboznámiť s niektorými zručnosťami ešte predtým, ako sa v škole naučí čítať a písať. O aké výhody tejto aktivity teda ide?

Poznanie

Ak si s dieťaťom čítate z kvalitne a dobre napísanej knihy, vystavujete ho sofistikovanému jazyku. A čím viac ho počúva, tým sa učí využívať svoje kognitívne schopnosti na pochopenie textu. Toto budovanie poznania pomáha dieťaťu získať náskok v škole, pretože je schopné rozpoznávať zložitejšie slová a situácie.

Spoznávanie písmen

Ak dieťaťu niekto číta, pri počúvaní začína rozpoznávať jednotlivé písmená abecedy. Spája si zvuky rôznych písmen v texte s rovnakými zvukmi, ktoré sa učí pri precvičovaní abecedy s ostatnými.

Pochopenie štruktúry príbehu

Pred samotným čítaním alebo počúvaním príbehu, dieťa nerozumie štruktúre textu. Všetky príbehy majú začiatok, stred a koniec. Ak dieťa číta nahlas, začína postupne lepšie chápať, ako celá štruktúra vlastne funguje a akým spôsobom je usporiadaná podľa jednotlivých udalostí.

Čítanie nahlas je vhodné aj pre pochopenie štruktúry textu. (Zdroj: Pexels / Lina Kivaka)

Rýchlejšie čítanie

Ďalšou výhodou čítania nahlas je, že podporuje schopnosť rýchlo čítať. Rodičia tak prirodzene vštepujú dieťaťu kvalitné jazykové zručnosti, vrátane rozširovania slovnej zásoby a zlepšovania výslovnosti.

Podpora pozornosti

Ak čítate dieťaťu nahlas, zlepšujete aj jeho pozornosť. Čím dlhšie dokáže sedieť a užívať si príbeh, tým trpezlivejšie bude neskôr v škole, ale aj ako dospelý. Podporou rozsahu pozornosti sa zároveň zvyšuje aj sústredenie a koncentrácia.

Lepšia pamäť

Aj keď spomienky na konkrétnu knihu nemusia byť trvalé, medzi výhody čítania nahlas sa radí aj celkové zlepšenie pamäte. Spojenie medzi postavami a miestami v príbehoch zanecháva v dieťati určité stopy. Mozog sa neustále vyvíja, pamäť sa zlepšuje, a tiež charakter dieťaťa sa do siedmeho roku života mení. Prostredníctvom čítania nahlas dieťa absorbuje informácie a ukladá si ich na neskôr tým, že si spojí príbeh s hlasom, celkovou atmosférou a emóciami.

Motivácia k čítaniu

Ak dieťa počuje, ako niekto číta s intonáciou a záujmom, môže ho to viac motivovať k ďalšiemu, aj samostatnému čítaniu. Počúvanie dobrých príbehov vytvára pozitívny vzťah k čítaniu a pripomína, že môže byť aj zábavné.

Zdroj: lajfka.sk, lifeadvancer.com

Najčítanejšie

4 jednoduché tipy, ako sa v novom roku naučiť cudzí jazyk rýchlejšie
Môžu včely cítiť emócie? Štúdia priniesla zaujímavé zistenia
Jednoduchý psychologický test, ktorý odhalí vašu pravú osobnosť
Dôvody, pre ktoré by ste mali deťom čítať nahlas
Pitie ovocných čajov môže viesť k poškodeniu zubov. Na toto si dajte pozor

Odporúčame: