Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Ako motivovať deti, aby viac čítali? Mama piatich detí prezradila jednoduchý trik

Blogerka Molly DeFrank zverejnila fotografiu svojich piatich detí. Všetky do jedného ležali v posteli a čítali si knihu. Jej sledovatelia ani nechceli veriť, že fotografia nie je len nafingovaná. Aký trik použila mamička z Kalifornie, aby svoje deti donútila vziať do ruky knihu?


Nie je to nič zložité, pokojne to vyskúšajte aj u vás doma. Molly jednoducho odrezala svoje deti od všetkých tabletov, televízií a telefónov. V statuse, ktorý zverejnila na svojom Instagrame, píše:

„Pred tromi týždňami som si odskočila z domu, a keď som sa po niekoľkých hodinách vrátila, privítalo ma pri dverách jedno z mojich detí otázkou: „Môžem sa zahrať na tvojom telefóne?“

View this post on Instagram

I can’t believe I’m saying this but we are on week three of kid screenlessness. Why would we do this to them? To us? . Three weeks ago, I ran some errands and when I came home several hours later, one of my kids greeted me at the door with this: “Can I play on your phone?” 😳 . Not “Hi!” Not “Mommy!!!” Simply, “Hey, electronics gatekeeper. Gimme my next fix.” Exsqueeze me? . We’d always allowed the kids an hour or so of screen time after chores. It didn’t feel reckless. The standards we’d set felt responsible, even. But we had noticed that our precious sweet people were displaying behaviors that more closely resembled Gollum than Sméagol. . I knew screens were turning my babies into cranky Lord of the Flies characters. But how could I get my own tasks done—laundry, cooking, dishes, cleaning—if these 5 kids weren’t occupied with screens for an hour? My fear of the fallout kept me from making any decisions I’d regret, until my baby asked me for my phone before greeting me. . David and I broke the news to the kids at dinner that we were taking a screen break. After the weeping and gnashing of teeth subsided, we all moved on. . The following morning, the kids didn’t even ask for screens since they knew it was a non-starter. I found them reading, doing LEGOs, playing outside, writing their own graphic novels. We even took a four hour weekend road trip to visit my parents in So Cal—with no movies, just a stack of library books and good conversation. If they try to tell me there’s nothing to do, I rattle off some ideas and then tell them if they’re still having trouble thinking of something I’m happy to give them a chore! They find something pretty quick. . I cannot believe how easy it’s been. I feel like I have my kids back. Of course, we still have sib squabbles from time to time. But not to the extent as when screens were involved. In case you were considering doing the same, I just wanted to encourage you with our great experience so far with five kids under ten. . Selah has reluctantly told me three separate times that she is glad we aren’t doing screens. She’s read half a dozen chapter books in the last three weeks, one was 700 pages. . Want to join us?!

A post shared by Molly DeFrank (@mollydefrank) on

Molly bola nešťastná z toho, že ju jej potomok ani nepozdravil, ani sa jej nespýtal, ako sa má. Stala sa pre neho len akýmsi nositeľom zábavnej elektroniky, ktorý mu ochotne poskytne „pripojenie“. Svojim deťom povoľovala stráviť sledovaním televízie a hraním sa na telefóne jednu hodinu denne.

Tento čas využívali aj s manželom na to, aby urobili základné práce v domácnosti, a teda oprali, navarili, umyli riad a upratali. Po čase si však Molly všimla, že sa jej deti začínajú podľa jej vlastných slov meniť zo Sméagola na Gluma. Pre neznalých tematiky, Sméagol je postavička z Pána prsteňov, ktorá sa pod vplyvom prsteňa postupne mení na zákerného Gluma.

Molly s manželom Davidom sa preto rozhodli, že na mesiac deťom zakážu nielen televízor, ale aj telefón a tablet. Deti najskôr hlasno protestovali a škrípali zubami, ale napokon sa s tým museli zmieriť. Na druhý deň ráno si deti, na prekvapenie svojich rodičov, začali skladať lego.

Takisto si našli čas na hranie sa vonku, čítanie kníh, a dokonca si začali kresliť svoje vlastné grafické romány. Po niekoľkých hodinách si už na telefón a televíziu ani nespomenuli. Z 30-dňového experimentu sa stala ich každodenná rutina.

Zdroj: Unsplash / Jamie Taylor

„Nemôžem uveriť, aké to bolo ľahké. Mám pocit, že mi to vrátilo moje deti naspäť. Samozrejme, občas sa deti medzi sebou pohádajú, ale nie je to tak často, ako keď boli nalepené na „obrazovkách“.“

Molly tento krok rozhodne neľutuje a odporúča ho všetkým rodičom. Jej dcéra Selah jej dokonca už trikrát poďakovala za to, že im zakázali elektroniku. Za mesiac bez monitorov prečítala Selah 6 kníh, pričom jedna z nich mala 700 strán.

„Technológia pre nás môže byť, samozrejme, užitočná, ak ju používame v správnej situácii. Dôležité je, aby pracovala ona pre nás, a nie naopak,“ dodáva Molly na svojom blogu.

Uvažujete, že niečo také zavediete aj vo vašej domácnosti? Alebo to už u vás takto funguje? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: mollydefrank.com

Zdroj titulnej fotografie: NC State University 

You don't have permission to register