Search
Close this search box.

Francúzsko pomôže ľuďom trpiacim Alzheimerom. Vybuduje prvé mestečko, ktoré im uľahčí život

Alzheimer je jednou z najčastejších foriem demencie, ktorá pomaly ničí pamäť, schopnosť myslieť a v konečnom dôsledku znemožní chorému vykonávať aj tie najzákladnejšie úlohy. V dnešnej dobe ju nemožno liečiť, k dispozícii sú len lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky a čiastočne zlepšiť kvalitu života. Ľudia trpiaci Alzheimerom musia v mnohých prípadoch zotrvávať v uzamknutých komplexoch, ktoré sú pod takmer neustálym dozorom. Starostlivosť o nich si vyžaduje veľa času a energie, čo môže byť vo väčšine prípadov veľké bremeno pre samotné rodiny.

Nový projekt, prvý svojho druhu vo Francúzsku, poskytne ľuďom s Alzheimerovou chorobou priestor, kde budú môcť žiť voľne a bez liekov. Areál je navrhnutý tak, aby odzrkadľoval slobodu, ktorú si môžu užívať, zatiaľ čo zotrvávajú v bezpečí pod dohľadom lekárskeho personálu, ktorý sa však bude po meste pohybovať v civilnom oblečení.

Zdroj: NORD Architects

Zariadenie bude pozostávať z bytových jednotiek, ktoré budú vybudované vo viacerých štýloch tak, aby vyhovovali rôznemu vkusu. Jednotky budú stavané do blokov po štyroch domoch, pričom každý dom bude mať svoju vlastnú záhradu. Okrem ubytovacích rezidencií by sa v meste mal nachádzať aj supermarket, kaderníctvo, knižnica, či dokonca telocvičňa a množstvo ďalších služieb, vďaka ktorým si obyvatelia rezidencie ľahšie dokážu socializovať.Okrem lekárov sa súčasťou mesta stanú aj výskumníci a dobrovoľníci, ktorí budú pre rezidentov organizovať rozličné aktivity. V súčasnosti je projekt stále vo výstavbe, no hotový by mal byť už koncom roka 2019, pričom prvých obyvateľov privíta v roku 2020.

Zdroj: NORD Architects

Zdroj: mymodernmet.com, telegraph.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: