Search
Close this search box.

Grape Festival končí po rokoch na piešťanskom letisku. Organizátori zverejnili dôvod tohto rozhodnutia

Festival po 10 rokoch opúšťa piešťanské letisko. Túto informáciu zverejnili organizátori na sociálnej sieti.

Nejde pritom o rozhodnutie, ku ktorému by došlo zo dňa na deň. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že organizátori sa už tento rok museli popasovať so sťaženými podmienkami. Ohrozený bol už teda, v tomto ohľade, aj uplynulý ročník.Vybojovali špeciálne podmienky

Dôvod bol však vcelku logický. „Letisko Piešťany prevádzkuje od mája charterové lety do Turecka a Egypta pre dovolenkárov zo Slovenska. Pre rok 2019 sme dohodli, že problematické lety budú presmerované do Bratislavy a festival zaplatí všetky náklady s tým spojené. 

Napriek obmedzeniam (pristávanie lietadla v nedeľu týždeň pred festivalom) sme festival stihli postaviť a po jeho skončení aj hneď ďalší týždeň vo štvrtok odovzdať. Toto bola jedna z podmienok pre ďalšie rokovanie s väčšinovým vlastníkom letiska – Trnavským VÚC o zotrvaní festivalu na piešťanskom letisku,“ vysvetľujú tohtoročnú sťaženú situáciu organizátori.

Zdroj: FB / GRAPE FESTIVAL

Tento rok, žiaľ, naposledy

Napriek všetkému, aj tento rok dokázalo toto podujatie prilákať niekoľko tisíc hudobných fanúšikov, ktorí sa postarali o jedinečnú atmosféru. Keď sa však už možno zdalo, že kríza je aspoň čiastočne zažehnaná, prišla smutná správa. „Žiaľ, na rokovaniach minulý týždeň sme sa dozvedeli, že tu je predpoklad letov do ďalších destinácií, a tak sa festival na tomto mieste už nemôže konať, a to ani za dodržania tohtoročných podmienok. Nové lety ešte nie sú dohodnuté, avšak dostali sme odporúčanie hľadať si nové miesto s tým, že šanca ostať je minimálna.“

A tak organizátorom neostáva nič iné, ako sa s priestormi piešťanského letiska rozlúčiť, a hľadať za ne adekvátnu náhradu. Zatiaľ však nemajú presnú predstavu o tom, kde by sa mohol konať ďalší ročník. Predsa len, takýto veľký festival nie je jednoduché premiestniť, ak si chce zachovať svoju úroveň.

„Piešťany boli po všetkých stránkach ideálne miesto pre organizovanie festivalu s nespočetnými výhodami pre návštevníkov, účinkujúcich aj organizátorov. Zároveň, Grape rovnako vrátil požičané nemalým finančným prínosom pre mesto, miestnych podnikateľov a pracovnými príležitosťami pre ľudí z celého kraja. Nehovoriac o tom, že tiež zviditeľnil mesto na európskej festivalovej mape,“ dodávajú.

Zdroj: FB / GRAPE FESTIVAL

Táto situácia je na jednej strane pochopiteľná. VÚC si za cieľ zvolilo finančné ozdravenie letiska, ktoré chce práve novými letmi dosiahnuť. Na strane druhej, si organizátori myslia, že kultúra na Slovensku ťahá pravidelne za kratší koniec. Jej vnímanie je vo väčšine prípadov odsunuté až na druhú koľaj.

V každom prípade, Grape Festival po celé desaťročie dokazoval, že na to má. Za ten čas pritiahol návštevníkov z 22 krajín z celého sveta, hostil 158 zahraničných umelcov zo 4 svetových kontinentov a dvakrát bol zaradený do rebríčka TOP 10 malých európskych festivalov. To však nie je všetko. Veľký úspech dosiahol minulý rok na významnej a dôležitej londýnskej konferencii International Festival Forum, kde mal možnosť sa prezentovať ako jediný európsky festival.

Zdroj: Facebook – GRAPE FESTIVAL, Wikipedia

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: