Search
Close this search box.

Jazero staré vyše 50 000 rokov sa sfarbilo na ružovo. Odborníci uviedli, v čom možno hľadať príčinu

Príroda dokáže neraz prekvapiť svojou jedinečnosťou. Len nedávno ohromil vedcov úkaz, ktorý bol zachytený v Indii. Voda v jazere Lonar sa zo zelenej farby zmenila na ružovú, informoval portál allthatsinteresting.com. Teraz si odborníci kladú otázku, čo by mohlo byť dôvodom. 


Kráterové jazero Lonar, nachádzajúce sa v indickom štáte Maháráštra, vzniklo pred viac než 50 000 rokmi v dôsledku pádu meteoritu na Zem. Dlhé roky je predmetom záujmu nielen turistov z celého sveta, ale aj samotných vedcov. Tí tvrdia, že ku zmene farby jazera už došlo aj v minulosti, ide však o ojedinelý jav, ktorý ešte nikdy nebol až takto výrazný. 

Viaceré teórie

Odborníci sa odvolávajú predovšetkým na vyššiu koncentráciu soli, nakoľko obdobie sucha ovplyvnilo hladinu vody, ktorá sa znížila. Keďže jazero je známe pre svoje špecifické chemické zloženie, podporuje to výskyt mikroorganizmov, ktoré sa nikde inde nenachádzajú. V tomto prípade by mohlo ísť o riasy „Dunaliella“, ktoré za normálnych okolností majú zelenú farbu. Avšak v prostredí s vyššou koncentráciou soli a zvýšenou intenzitou svetla sa môžu sfarbiť na červeno v dôsledku výroby ochranných karotenoidov, teda pigmentu, ktorý sa nachádza napríklad aj v mrkve.

Ďalšou teóriou je, že za zmenu farby môže vysoká zásaditosť, ktorá je zvyčajne spojená s rozmnožovaním baktérií známych ako „halobaktérie“. Tie využívajú práve červený pigment na absorpciu slnečného žiarenia, ktoré následne premieňajú na energiu. 

V neposlednom rade, odborníci pripúšťajú aj tretiu teóriu, a to ľudskú nečinnosť. Ukazuje sa, že pandémia koronavírusu sa podpísala pozitívne na kvalite vzduchu a vody. Práve nižšia koncentrácia ľudí mohla mať vplyv na samotný ekosystém jazera.

Na preukázané závery si však ešte budeme musieť nejaký čas počkať. Z jazera boli odobraté vzorky, ktoré vedci zaslali do viacerých laboratórií na analýzu.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Zdroj titulnej fotografie: Facebook / Lonar Crater Lake

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: