Kanadskí doktori dostali oprávnenie na predpísanie bizarnej „liečebnej metódy“

Nájdete tu vyše 43 000 artefaktov zo všetkých kútov sveta, od čínskej keramiky až po inuitské sochy. Návšteva takéhoto miesta vám prinesie nielen silný intelektuálny stimul, ale podľa kanadských lekárov môže pomôcť pacientom trpiacim širokým spektrom chorôb. Preto miestni doktori môžu už od 1. novembra predpisovať pacientom návštevu múzea v rámci terapie.



O tom, že múzeum má blahodárny vplyv na ľudí, vie aj Natalie Bondil, riaditeľka montrealského múzea. „Je dokázané, že umenie stimuluje nervovú aktivitu. Vďaka bezprostrednému kontaktu s kultúrou a umením sa ľudia cítia lepšie,“ uviedla.

Členovia lekárskej asociácie Médecins francophones du Canada môžu pacientom ročne predpísať až 50 návštev múzea. Bez predpisu stojí návšteva múzea 23 kanadských dolárov (t.j. približne 15,- EUR), s predpisom ju získajú zadarmo.

zdroj: Flickr

Prezidentka asociácie, Hélène Boyer, sa vyjadrila, že návšteva múzea zvyšuje hladinu serotonínu v tele. Serotonín je hormón, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu. Umenie však nepomáha iba po psychickej stránke, ale je nápomocné aj pri množstve fyzických problémov. Terapia umením môže pomôcť pacientom, ktorí sú nevyliečiteľne chorí, ale aj tým, ktorí trpia cukrovkou a chronickými chorobami.

Hormóny, ktoré sa nám vytvárajú pri návšteve múzea, sú podobné tým, ktoré sa tvoria pri cvičení. Terapia umením je preto obzvlášť vhodná pre starších ľudí a pacientov trpiacich chronickými bolesťami, ktorí nie sú schopní fyzickej aktivity. Pochopiteľne, návštevy múzea nenahradia bežnú liečbu, no určite ju obohatia o podnety. Samotný predpis je platný pre 2 dospelé osoby a 2 deti, takže pacient si v galérii bude môcť okrem umenia vychutnať aj spoločnosť svojich blízkych.



Tento program je v krajine prvý svojho druhu. Po roku od zavedenia do praxe sa budú lekári stretávať s ľuďmi, ktorí liečbu umením absolvovali. Budú zisťovať, či liečba bola prospešná a ako ovplyvnila ich stav. Kanadská lekárska asociácia plánuje v najbližšom čase skúmať, ako terapia pôsobí na ľudí trpiacich ďalšími rozmanitými chorobami, ako napríklad poruchy prijímania potravy, epilepsia, či Alzheimerova choroba.

Liečba umením síce pacientov určite nevylieči, no možno im aspoň spríjemní deň. Najmä starší a opustení ľudia budú mať aspoň na okamih možnosť utiecť od svojej vlastnej bolesti do nádherného sveta umenia. A to určite nie je málo.

Zdroj: smithsonianmag.com

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Prekvapivé fakty o ryšavých ľuďoch, ktoré svedčia o ich jedinečnosti
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: