Search
Close this search box.

Duševne a fyzicky zdraví v stresujúcich časoch? Tu je návod, ako na to

Aj keď nemôžete kontrolovať všetko, čo sa okolo vás deje, používanie techník starostlivosti o seba môže chrániť vaše duševné zdravie. Tieto techniky vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie aj napriek tomu, že vás všade naokolo ovplyvňuje stres a negatívna nálada.

Ak úzkosť vážne zasahuje do vášho každodenného života, mali by ste si dohodnúť stretnutie s odborníkom. Nápomocná je aj telefonická poradňa či online konzultácie. Prospeje vám aj zmena prostredia alebo odpočinok v nádhernom apartmáne v Jasnej.

Veľmi dobre vám však môžu pomôcť zlepšiť vaše duševné i fyzické zdravie a zvládať stres aj nasledujúce stratégie.

20 až 30 minút v prírode denne

Veľmi dobrým spôsobom, ako zabudnúť na stres a odbúrať ho, je fyzická aktivita. Cvičenie je preto skvelý spôsob, no len minimum z nás má naň čas. Skvelou alternatívou, ktorá vás bude zároveň aj baviť, je pobyt v prírode.

Nerovný terén vysokohorského prostredia sa postará o potrebné zapojenie všetkých svalov a kostí do pohybu, takže si aj zacvičíte. Zbavíte sa pritom kortizolu, stresového hormónu a nadýchate sa čerstvého a zápornými iónmi nabitého vzduchu. Treba však tejto aktivite venovať denne od 20 do 30 minút a vaša nálada i celkové zdravie sa zlepšia.

Ak vo svojom okolí ideálne podmienky na tento typ relaxu nemáte, vyskúšajte krásne ubytovanie na Liptove a budete ohromení.

Nepodceňujte spánkovú hygienu

Priemerný dospelý človek potrebuje asi sedem až deväť hodín spánku za noc. Stres a úzkosť však môžu počet týchto hodín znížiť a spánok zhoršiť. Okrem toho, že nedostatok spánku spôsobuje ovisnuté viečka, môže tiež prispieť k zmenám nálady a zvýšenej úzkosti.

Pokúste sa to zmeniť. Nepite minimálne 2 hodiny pred spaním žiadny kofeín a alkohol. Choďte spať a vstávajte v rovnakom čase. Miestnosť na spanie vetrajte a uvidíte, že sa to zlepší a ráno budete svieži.

Vyhnite sa emocionálnej izolácii

Interakcia s inými ľuďmi – či už ide o telefonický hovor alebo textovú správu – môže zmierniť príznaky stresu a pomôcť vám vyrovnať sa s ním. Ak sa so svojimi negatívnymi myšlienkami uzavriete do svojej „bubliny“, prítomnosť alebo názor iného človeka vám nemôže pomôcť zmeniť pohľad na vec.

Riešením preto môže byť ponuka večere alebo prechádzky so psom so susedmi alebo staršími priateľmi. Vyskúšajte a uvidíte, že to zaberie.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: