Search
Close this search box.

Lov veľrýb na Islande sa tento rok nekoná. Ušetrí sa tak život desiatkam zvierat

Lov veľrýb je kontroverznou témou už niekoľko desaťročí. Hoci sa hlasy aktivistov ozývajú dosť hlasno, zabíjanie týchto cicavcov pre komerčné účely je naďalej v niektorých svetových oblastiach samozrejmosťou. Tento rok však tomu bude, našťastie, inak. Dve najväčšie veľrybárske spoločnosti pôsobiace na Islande totiž oznámili, že sa lov ruší.


Ako informoval portál unilad.co.uk, kým spoločnosť IP-Utgerd sa rozhodla lov zastaviť úplne, spoločnosť Hvalur hf, ktorá je najväčšou veľrybárskou spoločnosťou na Islande, uviedla, že z ich strany sa lov neuskutoční už druhý rok po sebe. Ušetria sa tak životy viac ako 100 veľrýb.

Je známe, že islandské vody obývajú predovšetkým druhy ako Vráskavec minke, Vráskavec myšok či Vráskavec severný. Kým v roku 2018 ich bolo usmrtených celkom 152, rok 2019 bol v tomto ohľade prelomovým, avšak v pozitívnom slova zmysle. Po 17 rokoch sa na Islande prvýkrát počas leta neuskutočnil žiadny lov veľrýb.

Zdroj: Pixabay

Ak by ste si však mysleli, že spoločnosti sa vzdali tejto pravidelnej aktivity z morálneho popudu, mýlili by ste sa. Za týmito rozhodnutiami je potrebné hľadať skôr finančné problémy. Spoločnosti Hvalur hf totiž výrazne klesol dopyt zo strany Japonska, primárneho kupujúceho, po veľrybom mäse. Posťažovala sa aj na prebiehajúcu pandémiu, kvôli ktorej sú zamestnanci dlhodobo obmedzovaní vo svojej práci.

Spoločnosť IP-Utgerd zase pocítila finančné problémy v čase, kedy sa zóny rybolovu rozšírili mimo islandského pobrežia. Znamenalo to, že aj lode museli byť vysielané na väčšie vzdialenosti, čo bolo finančne náročnejšie. 

Zdroj: unilad.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: