a

V Pekingu sa pokazilo poľské lietadlo. Pasažieri sa museli poskladať na jeho opravu

zdroj: LOT

Bolo by to vtipné, keby to nebolo smutné. Poľské aerolínie LOT si urobili veľkú hanbu. Ich lietadlo, ktoré mierilo do Varšavy, sa pokazilo v Pekingu. Po desiatich hodinách čakania sa zástupca spoločnosti spýtal pasažierov, či im neostali nejaké jüany, ktorými by zaplatili mechanikom za opravu.

Túto absurdnú príhodu zverejnil časopis Newsweek, ktorému sa zdôveril jeden zo sklamaných cestujúcich. Spolu s ďalšími 200 pasažiermi uviazol na palube Boeingu 787 v hlavnom meste Číny.Desať hodín neistoty

Meškanie sprevádzali hádky, krik a plač detí. Nikto netušil, či lietadlo vôbec vzlietne, viacerí zvažovali, že si nájdu iný let. Po desiatich hodinách jeden z predstaviteľov aerolínií vyzbieral 2 500 jüanov, mechanici odstránili poruchu a lietadlo konečne vzlietlo. Do Varšavy dorazilo o desiatej večer, namiesto plánovaného poludnia.

zdroj: LOT

Letecká spoločnosť LOT najskôr zbierku poprela, tvrdila, že poruchu odstránila v súlade s platnými postupmi. Adrian Kubicki, hovorca aerolínií, však neskôr priznal, že zbierka skutočne prebehla, keďže ich zástupca nemal dostatok finančnej hotovosti. Po prílete do hlavného mesta Poľska boli cestujúcim ich peniaze vrátené. Tí, ktorí prispeli na opravu lietadla, dostali ako ospravedlnenie poukážku na ďalší let.

Táto príhoda teda mala šťastný koniec. Je však zarážajúce, že na obrovskom medzinárodnom letisku prebiehajú opravy ako v nelegálnom autoservise. Platba v hotovosti priamo mechanikovi neznie celkom dobre. Otázka je, či si poľské aerolínie za opravu vypýtali pokladničný blok.

Zdroj: SME