Search
Close this search box.

Ste pripravení vyraziť na dovolenku? S týmito praktickými tipmi sa vo svete nestratíte

Portál brightside.me zozbieral 10 praktických rád, ktorých by ste sa mali držať, ak nechcete, aby sa vaša dovolenka zmenila na peklo.

1. Veci, ktoré sú zadarmo, sú zvyčajne najdrahšie

Na turisticky atraktívnych miestach môžete naraziť na rôzne skupinky v maskách, ktoré hrajú nejaké divadielko, prípadne predvádzajú exotické zvieratá ako hady, či papagáje. Rátajte s tým, že ak sa s nimi budete chcieť odfotiť, budú od vás požadovať poplatok.

Ďalším príkladom sú tzv. náramky priateľstva. Ani sa nenazdáte a podnikavý predávajúci vám ich uviaže na ruku so slovami, že je to zadarmo. Vzápätí od vás začne žiadať príspevok. Je to veľmi nepríjemné, pretože títo ľudia pracujú v skupinách, a keď vás obkľúčia, tak vám nie je všetko jedno. V žiadnom prípade si nenechajte náramok na ruku uviazať.

2. Vezmite si so sebou náhradné veci

Zdroj: Pexels

A netýka sa to len spodnej bielizne. Vezmite si náhradnú kreditnú kartu, prípadne peniaze, ktoré uložíte na nejaké bezpečné miesto. Pribaľte aj náhradné batérie, a aspoň 2 nabíjačky na telefón. Nič z toho vám nezaberie veľa miesta a zachráni vašu dovolenku od prípadnej katastrofy.

3. Spoznajte domácich

Skúste nasať miestnu atmosféru a spoznajte skutočných ľudí. Nesúďte ich na základe spôsobu ich života či výzoru. Majte otvorenú myseľ.4. Pozor na prenajaté autá, motorky a skútre

Je veľmi praktické si jednoducho na dovolenku požičať auto či motorku. Vyberajte si však len overenú požičovňu. Môže sa vám napríklad stať, že majiteľ-podvodník má náhradné kľúče a v okamihu vašej nepozornosti vám auto či motorku ukradne. Škodu samozrejme budete musieť zaplatiť vy. Na motorky odporúčame použiť zámok, od ktorého budete mať kľúč len vy.

Zdroj: Pexels

Rovnako si pri požičiavaní auta dajte pozor na rôzne škrabance a poškodenia. Najlepšie bude, ak si všetko odfotíte ešte predtým, ako auto preberiete. Majiteľ od vás totiž môže chcieť preplatiť aj škody, ktoré ste nespôsobili.

5. Lietajte ráno

Ak sa bojíte lietania a nenávidíte turbulencie, snažte sa kupovať letenky na ranné lety. Väčšina búrok totiž vzniká poobede a večer.

6. Vstávajte skoro

Zdroj: Pexels

Áno, na dovolenke to môže byť celkom problém. Ale ak sa chcete vyhnúť davom, tento čas je najlepší. Takisto sa vám podarí odfotiť najkrajšie fotografie.

7. Vyberte si ten najlepší čas v roku

Najhorším obdobím na cestovanie sú školské prázdniny. Vtedy sú všetky atrakcie a hotely preplnené rodinkami s deťmi. Ak deti nemáte, vyskúšajte radšej iné termíny.8. Vezmite si adaptér

Zistite si dopredu, aké zásuvky majú v krajine, do ktorej sa chystáte. A nezabudnite si doma adaptér.

9. Objavte čaro multifunkčného oblečenia

Zdroj: Pixabay

Nie, nemusíte si zbaliť 10 párov topánok, ani 2 tričká na každý deň. Skúste si radšej zakúpiť oblečenie, ktoré sa dá využiť viacerými spôsobmi. Odporúčame napríklad plážovú šatku, tzv. sarong, ktorá vám pri troche šikovnosti nahradí šaty, sukne, aj tričká.

10. Vyskúšajte miestne jedlá

Nenechajte sa zlákať príťažlivými reštauráciami, ktoré sú plné turistov. Vyskúšajte tie, v ktorých sa dobre cítia domáci. Iba tam nájdete skutočne autentické lokálne jedlo za férové ceny.

 

Želáme vám, aby ste si vašu dovolenku skutočne vychutnali!

 

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: