Search
Close this search box.

Magické ázijské veľkomesto či jedinečný Island. Toto je TOP 5 destinácií pre eko – cestovateľov

1. Ekvádor

Niet pochýb o tom, že táto krajina si prvenstvo v tomto rebríčku naozaj zaslúži. Už štyri roky po sebe totiž získala titul „Najlepšia zelená destinácia na svete“. Ako jediná krajina má práva prírody zahrnuté aj v ústave.

Ekvádor je krajina, ktorá má vášnivým eko-cestovateľom naozaj čo ponúknuť. Pýšiť sa môže historickými centrami Quito a Cuenca, a samozrejme, neopakovateľnými Galapágmi. Na týchto ostrovoch nájdete veľké množstvo endemitov, z ktorých najznámejšia je zrejme korytnačka slonia.

Zdroj: travellatino.gr

Rovnako sú známym rajom pre potápačov a stali sa inšpiráciou pri vytváraní Darwinovej evolučnej teórie. Pôvodní obyvatelia Ekvádora tvoria veľké percento populácie, preto je možné vidieť ich tradičný spôsob života a kultúru, na ktorú sú právom hrdí. Krajina ponúka aj možnosť špeciálnych výletov do prírody, ktoré uprednostňujú udržateľnosť a rešpektovanie prírody.

2. Škótsko

Walter Scott, Loch Ness, Edinburgh, whisky, gajdy, kilt, či Haggis. Toto všetko je typické a nezameniteľné len pre jednu úžasnú krajinu. Škótsko. Okrem toho však dokáže ponúknuť ešte omnoho viac. Ak ste milovníkom zvierat a zarytým dobrodruhom, Škótsko je domovom až pre 25 % zvieracích ohrozených druhov celej Veľkej Británie.

Určite netreba pohrdnúť ani drsným ostrovom Skye, ktorý je, po kráľovskom meste Edinburgh, druhým najobľúbenejším turistickým cieľom. Bolo domovom Vikingov i Galov. Jeho názov pochádza z vikingského „skuy“, čo znamená mrak, keďže ostrov je väčšinu času ponorený v hmle a počasie sa odvtedy veľmi nezmenilo.Existuje veľa ekologických spôsobov, ako objavovať krajinu, vrátane niektorých peších a cyklistických trás, ktoré vás dovedú ku jej krásam. Pokiaľ ide o ubytovanie, Škótsko je opäť výnimočné. Plne podporuje kempovanie kdekoľvek v prírode. Podmienkou však je, že návštevník musí sľúbiť, že po sebe nezanechá žiadnu spúšť. Ak by ste sa rozhodli uprednostniť radšej interiér, nájdete tu rôzne chatky, ktoré sú založené na ekologickom princípe. Rozhodnúť sa môžete pre jednoduché dvojpodlažné alebo modernejšie ubytovanie.

Zdroj: rei.com

3. Rwanda

Rwanda je krajina na severovýchode Afriky, tiež známa ako „krajina tisícich vrchov.“ V porovnaní s predchádzajúcimi krajinami sa síce radí medzi menej známe, no určite má čo ponúknuť. K životnému prostrediu sa správa naozaj príkladným spôsobom. Každá posledná sobota v mesiaci je umuganda, t.j. deň, v ktorý by mal každý občan venovať niekoľko hodín upratovaniu a udržiavaniu komunity. Vďaka tejto, ale aj niekoľkým ďalším iniciatívam, je Rwanda jednou z najčistejších krajín v Afrike.

Nachádza sa tu nespočetné množstvo voľne žijúcich živočíchov, čo je pre turistov veľkým lákadlom. Veľkému záujmu sa tešia najmä ohrozené horské gorily. Tým sa zvýšil aj záujem o ubytovanie v blízkosti parku, čím zároveň vzrástla aj zamestnanosť miestnych obyvateľov. Radia sa sem aj bývalí pytliaci, ktorí teraz profitujú skôr zo záchrany goríl, než z ich zabíjania.

Zdroj: africa.com

4. Singapur

Vzťah tejto krajiny k prírode je naozaj veľmi pôsobivý. Má najlepší Index enviromentálnej výkonnosti (Enviromental Performance Index) spomedzi všetkých ázijských štátov, a v rámci sveta sa zaraďuje na 14. miesto. Samotná vláda sa rozhodla podporovať viaceré iniciatívy, akými sú napríklad zberné miesta na dažďovú vodu, recyklácia odpadových vôd, či vytvorenie zelených verejných priestranstiev.

Zároveň sa pustili do rekonštrukcie viacerých mestských budov a mrakodrapov, aby aj ich konštrukcia bola v súlade s ekológiou. Singapur je aj dôkazom toho, že eko-turistika nemusí nevyhnutne znamenať len pobyt v chatke. Aj luxusné hotely, či strediská, ktoré nájdete po celom meste, sú postavené práve na princípoch šetrenia energie a zachovania zelených plôch.

Zdroj: Flickr / dronepicr5. Island

Island sa stal v posledných rokoch obľúbenou turistickou destináciou. Hostí stovky sopiek a termálnych prameňov, rovnako ako ľadovce, vodopády, fjordy, a v neposlednom rade ponúka aj úžasný pohľad na Polárnu žiaru.

O Islande je známe, že takmer 95 % energie pochádza z obnoviteľných zdrojov, čo je samo o sebe veľkým prínosom pre našu planétu. Návštevníci Islandu majú k dispozícii širokú škálu ekologických ubytovacích zariadení – od hotelov a hostelov, až po kempingy. Samotné kempovanie je však odporúčané hlavne tým skúsenejším, a to z dôvodu vyskytujúcich sa mrazivých teplôt.

Zdroj: Flickr / Giuseppe Milo

Vzhľadom na jedinečnosť tejto krajiny sa od jej návštevníkov vyslovene žiada, aby dodržiavali a rešpektovali stanovené pravidlá. Ide predsa o trvalú udržateľnosť krajiny, ktorá je šetrná k životnému prostrediu a prispieva k obohateniu cestovného ruchu. Iba tak sa krajinu podarí zachovať aj pre budúce generácie.

Zdroj: pravda.sk, blog.sme.sk, ekvador.sk, travelawaits.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Odporúčame: