Search
Close this search box.

Prečo sa nám pri kúpaní zošúverí koža? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením

Štúdia z roku 2013 dokazuje, že vďaka „vráskam“ na prstoch dokážeme lepšie fungovať vo vlhkom prostredí.


Určite sa aj vám po dlhom kúpaní vo vode objavili na prstoch rúk a nôh „vrásky“ či „ryhy“. Rodičia to považujú za jasný znak toho, že ich dieťa by už malo z vody vyjsť von.

Ak predpokladáte, že za zošúverenie kože môže samotná voda, mýlite sa. Voda nemá žiadny vplyv na našu pokožku, nerozmáča ju. Ako uvádza portál curiosity.com, vedci už od 30. rokov minulého storočia vedia, že za vrásky na koži môže náš nervový systém. Ten dá pri kontakte s vodou signál koži, aby sa zvráskavela. Zaujímavé je, že ľuďom, ktorí majú poškodený nervový systém, sa vrásky na prstoch nerobia. 

Má to reálne využitie

V roku 2013 zverejnili vedci v časopise Biology Letters štúdiu, ktorá konečne odhalila tajomstvo vráskavenia našej kože. V článku opísali experiment, pri ktorom si jedna polovica dobrovoľníkov nechala rozmočiť prsty vo vode, kým druhá mala ruky suché. Potom sa obidve skupiny pokúšali zodvihnúť mokré a suché predmety.

Zdroj: Flickr / Cecelia & John Pittinger

Ľudia bez rýh na prstoch dokázali bez problémov zodvihnúť suchú guľu, mokrá sa im však šmýkala. Naopak, ľudia s ryhami dokázali zodvihnúť aj mokré aj suché predmety. Štúdia jasne dokázala, že zošúverené prsty nám pomáhajú uchopiť mokré predmety.

Nájde sa aj negatívum

Človek však nie je jediným druhom, ktorému koža pri kontakte s vodou vráskavie, podobne reaguje aj pokožka makakov. Našim predkom pravdepodobne pomáhali čiarky na prstoch pri love potravy vo vlhkých podmienkach.

Určite vám napadlo, prečo na prstoch nemáme vrásky neustále. Pomáhajú nám predsa lepšie uchopiť predmety, nie? Vedci predpokladajú, že ryhy na prstoch síce na jednej strane zvyšujú našu schopnosť uchopovať predmety, zároveň však znižujú citlivosť našich prstov.  A nižšia citlivosť znamená väčšie riziko úrazu. Zdá sa, že aj v tomto prípade evolúcia vedela, čo činí.

Zdroj: curiosity.com

Zdroj titulnej fotografie: Flickr / kate

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: