Search
Close this search box.

Máte problémy so spánkom? Zaraďte do svojho jedálnička túto ingredienciu

Najnovší výskum ukázal, že šafran dokáže zlepšiť kvalitu spánku ľuďom, ktorí trpia nespavosťou.


Výskumný tím pod vedením doktora Adriana Loprestiho zistil, že šafran nielenže pomáha pri liečbe miernej až stredne ťažkej depresie, ale tiež zlepšuje spánok. Vedci robili svoj výskum na austrálskej univerzite Murdoch. Zúčastnilo sa ho 68 dospelých ľudí, ktorí mali problém so spánkom, ale zároveň nemali žiadne iné zdravotné problémy. Test takisto počítal s placebo efektom. Prekvapujúce výsledky zverejnil portál goodnewsnetwork.org.

Základom je kvalitný spánok

„Dobrovoľníci neboli liečení na depresiu, boli fyzicky zdraví a nebrali žiadne lieky minimálne 4 týždne. Výnimkou bola antikoncepcia. Všetci udávali, že majú zlý spánok,“ povedal doktor Lopresti o vzorke pacientov, s ktorými pracoval.

Dodal, že nekvalitný spánok môže mať negatívny vplyv na naše mentálne a fyzické zdravie, a zároveň môže negatívne pôsobiť na naše každodenné fungovanie.

Zdroj: Unsplash / Mohammad Amiri

„Náš predchádzajúci výskum ukázal, že šafran veľmi účinne dopĺňal liečbu antidepresívami u pacientov s miernou až stredne ťažkou depresiou. Mnoho z týchto ľudí nám hlásilo, že sa im následne zlepšil spánok,“ uviedol Lopresti.

Preto sa jeho tím rozhodol, že svoj ďalší výskum zameria práve na ľudí, ktorých trápi horší spánok trvajúci viac než 4 týždne.

Žiadne vedľajšie účinky

Výsledky výskumu boli publikované v magazíne Journal of Clinical Sleep Medicine. Vedcom sa podarilo dokázať, že 14 mg extraktu zo šafranu užívaného dvakrát denne po dobu 28 dní, dokáže zlepšiť kvalitu spánku dospelým jedincom. Väčšina zmien sa dostaví už počas prvých siedmich dní.

„Šafran nielenže upravuje spánok, ale naviac sa ukázalo, že je veľmi dobre tolerovaný a nemá žiadne vedľajšie účinky,“ pokračuje Lopresti.

Zdroj: Unsplash / Mohammad Amiri

Hlavným problémom tohto výskumu je malá vzorka pacientov, na ktorých bol šafran skúšaný. Finálne výsledky pochádzali len od 55 pacientov. Ak bude chcieť tím doktora Loprestiho skutočne dokázať jeho zázračné účinky, bude musieť test zopakovať na väčšej vzorke ľudí.

Nám však nič nebráni v tom, aby sme si zázračné účinky šafranu vyskúšali na vlastnej koži. Dajte nám vedieť, či to naozaj funguje.

Zdroj: goodnewsnetwork.org 

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash / Flickr

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Neviete zaspať? Pustite si túto pieseň, upokojí vás
Obávaný Bermudský trojuholník: Pravda alebo len konšpirácia?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčame: