Search
Close this search box.

Mladý dizajnér prišiel s prelomovým ekologickým produktom, ktorý zaujal ľudí po celom svete

Hoci je redukcia odpadu určite nevyhnutná, niektoré potraviny jednoducho obal potrebujú. Ako informuje portál inhabitat.com, túto skutočnosť si uvedomil aj grécky dizajnér George Bosnas, ktorý sa rozhodol prísť s niečím originálnym, no zároveň plne ekologickým.Projekt s názvom Biopack, ktorý predstavil, v sebe zahŕňa ekologický obal na 4 vajíčka. Ten je vyrobený z čistenej celulózy, múky, škrobu a biologických semien strukovín. Hoci by sa mohlo zdať, že takýto obal nepredstavuje pre tovar dostatočnú ochranu pred poškodením, opak je pravdou. Materiál je dostatočne odolný a obal hustý.

Zdroj: georgebosnas.com

A v čom spočíva jeho jedinečnosť? Po spotrebovaní vajíčok krabicu neodhodíte ani nezrecyklujete, ale namiesto toho ju jednoducho pokrčíte, zasadíte do pôdy v kvetináči a zalievate. Pod vplyvom vlahy sa obal začne prirodzene rozpadávať a už po pár dňoch vám z neho vyklíči zelená rastlinka, ktorá by sa mala v celosti „ukázať“ približne za 30 dní.

Zdroj: georgebosnas.com

Zamýšľa sa nad recykláciou

Bosnas sa v tomto prípade odvoláva na nevýhody recyklácie. Hoci si ľudia po celom svete na ňu už celkom zvykajú, faktom ostáva, že samotný proces je dosť finančne nákladný a zložitý. Vyžaduje si viacero úkonov, ktoré na seba nevyhnutne nadväzujú. Zahŕňa nielen prepravu, triedenie či spracovanie materiálov, ale aj ich konečnú konverziu na nové produkty, ktoré sa, pochopiteľne, musia následne opäť prepraviť na trh.Práve preto sa rozhodol vytvoriť produkt, ktorý dokáže sám človek prirodzene premeniť na niečo ekologicky prospešné pre životné prostredie. A o tom, že si tento projekt zaslúži určite svoju pozornosť, svedčí aj fakt, že mladý grécky dizajnér sa vďaka nemu stal víťazom regionálnej talentovej súťaže „Young Balkan Designers Contest 2019“.

Zdroj: georgebosnas.com

Zdroj: inhabitat.com, georgebosnas.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: