Ako uvádza stránka coastalwiki.org, na našej planéte existuje celkovo okolo 212 000 známych morských živočíchov. No dokopy, aj s neprebádanými druhmi, ich je na Zemi takmer 1,5 milióna. V Európe sa každý rok identifikuje viac ako tisíc nových druhov. Aj napriek tomu, že existuje obrovský počet morských živočíchov a organizmov, ktoré ešte nepoznáme, je veľa takých, ktoré nám už známe sú. No vieme aj to, ktoré z nich sú pre nás nebezpečné?


Stránka brightside.me vytvorila zoznam morských živočíchov, ktoré nás môžu ohrozovať bodnutím a ponúkla aj návod, ako sa zachovať keď k takejto situácii dôjde.

1. Medúza mechúrová

Portuguese Man O' War

Medúza mechúrová patrí medzi mnohobunkové organizmy, konkrétne polypy. Ako uvádza stránka nationalgeographic.com, ide o organizmus vytvorený z rôznych polypov a zvieratiek, ktoré by sami o sebe prežiť nedokázali.

Nájsť ju môžete v Atlantickom, Tichom a Indickom oceáne. Útočí cez chápadlá tak, že vstrekne jed obetiam, ktoré následne čakajú bolesti na hrudníku, problémy s dýchaním a v niektorých prípadoch dokonca smrť.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: V minulosti ľudia používali na podobné rany veľké množstvo rôznych druhov prírodných liečiv. Avšak nedávna štúdia zistila, že najlepšie urobíte, ak na ranu aplikujete ocot, dáte ju do tepla a následne čo najskôr vyhľadáte lekársku pomoc.

2. Medúza

Zdroj: Pixabay

Na rozdiel od vyššie spomenutého, je medúza jednobunkový organizmus, ktorý sa nachádza vo všetkých typoch oceánov a aj v niektorých povrchových vodách. Väčšina medúz voľne pláva, no nájdu sa aj také, ktoré sú prichytené na morské dno. Jed sa nachádza v ich chápadlách a používajú ho predovšetkým na lov koristi a na obranu pred hrozbou. Pri bodnutí medúzou vzniká začervenanie a trpká bolesť podobná kŕču. Nájdu sa však aj vážnejšie prípady, kedy bodnutie spôsobuje vážne ochorenie až smrť.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: V prvom rade je potrebné odstrániť časť chápadla, ktorá v tele zostane, najlepšie pinzetou, nie je vhodné ho zoškrabovať. Následne je potrebné na ranu priložiť ocot a dať ju na teplé miesto. V prípade bodnutia ohrozujúcimi druhmi medúzy je nutné sa čo najskôr dostaviť k lekárovi.

3. Sasanka morská

Zdroj: Pixabay

Hoci na prvý pohľad vyzerajú sasanky ako rastliny na dne mora, sú to živočíchy, ktoré majú jed ukrytý vo svojich bunkách. Ich útok na človeka je veľmi zriedkavý, vo väčšine prípadov k nemu dochádza, keď ich vyplaví na povrch.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: Ošetrenie rany závisí od toho, aký druh sasanky na vás zaútočí, a aký počet toxínov do vás vypustí. Vo väčšine prípadov stačí odstrániť ostne, ktoré po bodnutí zostávajú v tele a vyčistiť ranu. Pokiaľ bolesť pretrváva, potlačiť by ju mali lieky na bolesť alebo lokálne antibiotiká.

4. Raja

Zdroj: Pixabay

Raje síce nepatria medzi útočné, avšak môžu v človeku vyvolať pocit, že sa snažia zaútočiť. Na rozdiel od vyššie spomínaných živočíchov, ktoré vo väčšine prípadov útočia chápadlami, raje útočia pomocou miechy. Hoci ich útok nebýva za normálnych okolností smrteľný, vyskytli sa aj prípady, ktoré toto tvrdenie vyvracajú. Jedným z nich bol prípad ochrancu prírody a televíznej osobnosti Stevea Irwina, ktorého raja usmrtila počas potápania v mori.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: Bodnutie rajou môže byť smrteľné len v prípade, ak zaútočí na životne dôležitý orgán. V ostatných prípadoch je potrebné vyčistiť ranu, no nerobiť na nej stehy. Na bolesť sa môžu opäť použiť lokálne antibiotiká. Ak by však na rane ostala časť z tela raje, treba ju chirurgicky odstrániť.

5. Morský ježko

Zdroj: Pixabay

Morský ježko (alebo tzv. ježovka) je na morskom dne ohrozovaný viacerými predátormi, od morských vydier, cez morských vlkov, až po hviezdice. Práve preto používajú ježovky na ochranu svoje hroty. Jed produkujú najmä morské ježovky z tropických oblastí.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: Morský ježko môže na svoju obeť zaútočiť bodnutím bez jedu alebo s jedom. Samotné bodnutie sa pritom líši v závislosti od druhu ježka. Najčastejšie sa bodnutie lieči vytrhnutím hrotu z tela pinzetou alebo zoškrabaním britvou. Na vyčistenie rany je opäť najvhodnejší ocot, a taktiež sa môžu na bolesť použiť antibiotiká.

6. Perutýn ohnivý

Zdroj: Pixabay

Perutýn ohnivý, nazývaný aj „zebrafish“ alebo „turkeyfish“, je známy vďaka svojmu jedu, ktorý sa prirovnáva k jedu kobry. Pre človeka je jeho bodnutie veľmi nebezpečné a spôsobuje pálenie záhy, horúčky, zvracanie, zlyhávanie srdca a dokonca aj smrť. Obzvlášť nebezpečný je pre deti, starších ľudí a ľudí so slabým imunitným systémom.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: V prvom rade je potrebné postihnuté miesto ponoriť do horúcej vody, ideálne až 43°C, a to aj napriek možným popáleninám.  Následne čo najskôr zavolať lekársku pomoc.

7. Ohnivý koral

Zdroj: Wikimedia / Rob

Aj napriek názvu nejde o skutočný koral. Sú to živočíchy prepojené s medúzami. Ohnivý koral sa nachádza na dne mora a pri strete s ním, ako napovedá aj samotný názov, obeť cíti pálčivú bolesť, ktorú spôsobuje jeho jedovatý výtok.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: Na vyčistenie rany je najvhodnejšia slaná voda, prípadne ocot či alkohol. Na liečbu pocitu svrbenia sa používa hydrokortizónový krém. Ak má však obeť alergickú reakciu, je potrebné navštíviť lekára.

8. Vtákopysk

Zdroj: Wikimedia / TwoWings

Vtákopysk je definovaný ako zvláštny druh živočícha, pretože vyzerá ako kríženec kačky a bobra. Je to cicavec a vajíčka kladie samička, ktorá nemá bradavky, takže aby nakŕmila svoje mláďatá, mlieko vylučuje potením. Samček má na svojom členku jedovaté ostrohy. Tie väčšinou používa na boj s druhým samčekom pri párení, ale taktiež ho využíva aj pri obrane v prípade, ak napadne človeka.

Prvá pomoc v prípade bodnutia: U tohto živočícha nebol nikdy hlásený prípad, že by kvôli nemu človek zomrel. Je však zaujímavé, že na bolesť po bodnutí zaberá iba injekcia lokálnej anestézy. Na druhej strane, vedci z austrálskej univerzity v Adelaide prišli so zistením, že jed vtákopyska môže u ľudí vyliečiť cukrovku.

V každom prípade, či už sa vyberiete na dovolenku pri mori alebo na preskúmanie podmorského sveta, mali by ste byť opatrní. Nielen tieto, ale aj mnohé ďalšie morské živočíchy, vám môžu chvíle pri mori znepríjemniť.

Zdroj: brightside.me, medicalnewstoday.com, coastalwiki.org, nationalgeographic.com

Naspäť hore
You don't have permission to register