Search
Close this search box.

Prelomový objav vedcov: Zem má až tri „Mesiace“

O ich existencii sa špekuluje už viac než 50 rokov, kedy si ich prvýkrát všimol poľský astronóm Kazimierz Kordylewski. Dlhé roky však vedci neboli schopní dokázať, že tam hore skutočne sú. Astronómovia dokonca určili päť miest, tzv. Lagrangeove body, kde by sa mohli nachádzať.

Na týchto miestach je gravitácia Zeme a Slnka v rovnováhe a objekty na týchto pozíciách sú stabilné. Kordylewsky začal v 50-tych rokoch skúmať body L4 a L5 dúfajúc, že tam nájde pevný objekt podobný Mesiacu. To sa mu samozrejme nepodarilo a miesto toho objavil dva oblaky prachu.

zdroj: Gabor Horvath

„Kordylewskeho oblaky je skutočne ťažké nájsť. Napriek tomu, že sú relatívne blízko k Zemi, boli až doteraz astronómami prehliadané. Teraz však môžeme konečne potvrdiť, že naša planéta má okrem Mesiaca ďalšie dva prašné satelity,“ povedala pre National Geographic Judita Slíz-Bologh, spoluautorka výskumu.„Mesiace“ sú tvorené drobnými čiastočkami prachu s rozmermi okolo jedného mikrometra. Oblaky však zaberajú úctyhodný priestor. Ich šírka je približne 70 000 km, respektíve 100 000 kilometrov. Ten väčší je teda 9-krát širší ako Zem. Od každej prachovej čiastočky sa odráža slnko, avšak temnota vesmíru doteraz bránila dokázať ich existenciu.

Vedcom sa to podarilo až vďaka špeciálnym filtrom, ktoré umiestnili na fotoaparát. Tie dokázali zachytiť svetlo, ktoré sa odráža od prachových častíc. Tento objav nám pripomína, ako málo toho vieme o vesmíre. Pozeráme sa ďaleko za Slnečnú sústavu, ale aj tí najbližší susedia môžu skrývať veľké tajomstvá.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poloplný alebo poloprázdny? To, aký pohár vidíte, o vás prezradí nielen to, či ste optimista

Odporúčame: