Aktuálne

Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Mohla časť Británie pôvodne patriť Francúzsku? Geológovia poznajú odpoveď

Reklama

Vedci si dlhé roky mysleli, že Veľká Británia vznikla kolíziou dvoch pevnín, ktoré sa odtrhli z vtedajších kontinentov Avalónie a Laurentie. Wales a Anglicko ležia na pozostatkoch Avalónie, Škótsko na Laurentii. Avšak podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature Communications mohli byť mikrokontinenty, ktoré vytvorili Britské ostrovy, až tri.

zdroj: msn.com

Geológovia z univerzity v Plymouthe podložili svoje tvrdenie tým, že skúmali nerasty a minerály prirodzene sa vyskytujúce v oblastiach Cornwall a Devon. Tieto územia na juhozápade Anglicka sú známe svojím nerastným bohatstvom a v minulosti tu sídlilo množstvo baní. Ťažil sa v nich cín, meď a volfrám. Tieto kovy sa nenachádzajú nikde inde vo Veľkej Británii. Naopak, francúzske a španielske geologické podložie je na nich podobne bohaté.

Tektonická platňa, ktorá stojí za vznikom Francúzska, Španielska, a podľa najnovšieho výskumu aj časti Británie, sa nazýva Armorica. S Avalóniou a Laurentiou sa zrazila pred vyše 400 miliónmi rokov.

ReklamaDoteraz si vedci mysleli, že prirodzenou hranicou medzi Avalóniou a Armoricou je Lamanšský prieliv. Výskum však ukázal, že hranica zasahuje aj do územia Veľkej Británie. Vedcom sa dokonca podarilo vypátrať presnú líniu, ktorá Britániu rozdeľuje na dve časti. Začína sa v ústí rieky Exe a končí v mestečku Camelford.

„Toto je úplne nový pohľad na to, ako vznikla Británia,“ uviedol Arjan Dijkstra, autor výskumu.

A my mu v mene všetkých študentov geografie za to ďakujeme.

Zdroj: courthousenews.com

Reklama
Reklama
You don't have permission to register