Search
Close this search box.

Mohla časť Británie pôvodne patriť Francúzsku? Geológovia poznajú odpoveď

Vedci si dlhé roky mysleli, že Veľká Británia vznikla kolíziou dvoch pevnín, ktoré sa odtrhli z vtedajších kontinentov Avalónie a Laurentie. Wales a Anglicko ležia na pozostatkoch Avalónie, Škótsko na Laurentii. Avšak podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature Communications mohli byť mikrokontinenty, ktoré vytvorili Britské ostrovy, až tri.

zdroj: msn.com

Geológovia z univerzity v Plymouthe podložili svoje tvrdenie tým, že skúmali nerasty a minerály prirodzene sa vyskytujúce v oblastiach Cornwall a Devon. Tieto územia na juhozápade Anglicka sú známe svojím nerastným bohatstvom a v minulosti tu sídlilo množstvo baní. Ťažil sa v nich cín, meď a volfrám. Tieto kovy sa nenachádzajú nikde inde vo Veľkej Británii. Naopak, francúzske a španielske geologické podložie je na nich podobne bohaté.

Tektonická platňa, ktorá stojí za vznikom Francúzska, Španielska, a podľa najnovšieho výskumu aj časti Británie, sa nazýva Armorica. S Avalóniou a Laurentiou sa zrazila pred vyše 400 miliónmi rokov.Doteraz si vedci mysleli, že prirodzenou hranicou medzi Avalóniou a Armoricou je Lamanšský prieliv. Výskum však ukázal, že hranica zasahuje aj do územia Veľkej Británie. Vedcom sa dokonca podarilo vypátrať presnú líniu, ktorá Britániu rozdeľuje na dve časti. Začína sa v ústí rieky Exe a končí v mestečku Camelford.

„Toto je úplne nový pohľad na to, ako vznikla Británia,“ uviedol Arjan Dijkstra, autor výskumu.

A my mu v mene všetkých študentov geografie za to ďakujeme.

Zdroj: courthousenews.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: