Search
Close this search box.

Muž si chcel na nový rok odfotiť prvý východ slnka. Podarilo sa mu zachytiť vzácnu optickú ilúziu

Zvláštny meteorologický jav, ktorý je známy pod názvom „Brockenské spektrum“ alebo „Brockenské vidmo“, je možné vidieť v horách počas hmlistých rán či večerov. Vyzerá ako postava anjela obklopená dúhou.


Unikátnu fotografiu tohto javu sa poradilo získať 1. januára 2020 istému Rhysovi Plemingovi z Veľkej Británie. Zatiaľ čo väčšina z nás v posteli dospávala silvestrovskú noc, Rhys sa vybral na túru na horu Snowdon, ktorá je najvyšším kopcom vo Walese. O jeho netradičnom zážitku informoval portál unilad.co.uk.

Dostal omnoho viac

Mužovým zámerom bolo zachytiť úplne prvý východ slnka v novom desaťročí. Prekvapila ho však neočakávaná pridaná hodnota. Názov „Brockenské spektrum“ pochádza z nemeckého slova „Brockengespenst“. Brocken je najvyšší vrch nemeckého pohoria Harz a Gespenst je duch. Práve na kopci Brocken ľudia často pozorovali tento fenomén, ktorý sa dostal aj do miestnych legiend.

https://www.instagram.com/p/B60CytvgppR/

Táto optická ilúzia sa dá za priaznivých podmienok zahliadnuť aj v slovenských horách, pričom u nás je tiež nazývaná „Brockenské vidmo“. Úkaz vzniká len vtedy, ak je slnko tesne nad horizontom. Pozorovateľ musí stáť na kopci, chrbtom k slnku, pred ním sa musí rozprestierať hustá hmla. Vtedy slnko vytvorí v hmle tieňovú siluetu samotného pozorovateľa. Svetlo ju zahalí do mystickej dúhy.

Fotograf neskrýval nadšenie

Rhys Pleming opísal zážitok ako „majestátny“. „Mali sme šancu asi len 50/50, že uvidíme východ slnka. Pokaziť nám to mohli oblaky. Ja s priateľom sme sa ale rozhodli pokračovať v ceste. Povedal mi, nech idem napred, pretože mal pomalšie tempo.

Prišiel som hore o 8:15 a urobil si niekoľko fotografií východu slnka. Bolo tam aj pár ďalších ľudí. Asi o hodinu neskôr prišiel na vrchol aj môj priateľ a vtedy sa objavilo Brockenské spektrum. Bolo to presne načasované. Mali sme neuveriteľné šťastie,“ povedal fotograf pre North Wales Live.

Rhys už na horu Snowdon vystúpil viac než 40-krát. Horské vidmo však ešte nikdy nevidel. 

Zdroj: unilad.co.uk, dailypost.co.uk, Wikipedia

Zdroj titulnej fotografie: Instagram / Rhys Pleming

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: