Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Mužovi dávali 4 mesiace života. Rozhodol sa pomôcť prírode a dožil sa ďalších 27 rokov

John Beal, veterán, ktorý sa zúčastnil vojny vo Vietname, vedel o tom svoje. Hoci patril medzi tých šťastlivcov, ktorí vojnu prežili a mohli sa vrátiť späť ku svojej rodine vo Washingtone, od začiatku ho trápili vážne zdravotné problémy. Hneď prvý rok po návrate prekonal až tri infarkty. Navyše, vojna zanechala trvalé následky aj na jeho duši. Trpel ťažkou posttraumatickou stresovou poruchou. Svet sa mu úplne zrútil v momente, keď mu lekári povedali, že mu ostávajú už len 4 mesiace života a odporučili mu, aby zostávajúci čas venoval nejakej záľube.

Rozhodol sa pomôcť

Správa ho, samozrejme, veľmi zasiahla a začal premýšľať, čo má so svojím životom ešte urobiť. Vybral sa na prechádzku ku potoku Hamm, pri ktorom si všimol, ako veľmi je znečistený. Žltá voda, plná mŕtvych rýb a hnilobných odpadkov, bola ukážkovou predzvesťou prípadných zdravotných problémov pre každého, kto by sa v nej náhodou plánoval okúpať. Vtedy v Johnovi skrsla úžasná myšlienka. Vo Vietname spôsobil veľa škody, tak prečo by teraz, na sklonku svojho života, nepomohol aspoň trošku prírode?

Plný odhodlania

A tak sa pustil do vyčistenia potoka. Najskôr odstránil všetky odpadky. Ak však chcel, aby sa do vody vrátil život, musel urobiť niečo navyše. Rozhodol sa preto odstrániť aj potrubia, ktoré by mohli v tomto smere robiť problémy. A hoci sa niekedy cítil neskutočne slabý a bez energie, svoj plán dotiahol až do úspešného konca.„Bolo mi povedané, že sa mi to nepodarí, že potok nikdy nevrátim do stavu, v akom bol predtým. No, podarilo sa to. Dokážete všetko, čo chcete, pokiaľ to robíte so skutočnou vášňou. Ak si pôjdete odhodlane za svojím a budete sa toho držať dostatočne dlho, zmeníte svet,“ povedal neskôr John.

Aj jemu sa teda napokon podarilo dokázať svojmu okoliu, že na to má. A nielen to. Predčil nielen očakávania nedôverčivých ľudí, ale aj lekárov, keďže nakoniec žil ešte ďalších 27 rokov. John síce zomrel v roku 2006, no zanechal tu po sebe skutočne veľa. Odvtedy si totiž ochrancovia vážia jeho prácu natoľko, že potok Hamm udržiavajú čistý aj naďalej.

Zdroj: upliftingtoday.com, goodnewsnetwork.org

You don't have permission to register