Najväčší živý organizmus na svete pomaly umiera. Vedci tvrdia, že za to môže človek

Je to neuveriteľné dielo prírody. Les Pando tvorí viac než 40 000 stromov, ktoré však majú rovnaký genetický kód, a preto sú považované za jeden živý organizmus. Vedci predpokladajú, že stromy vyrastajú z jednej masívne prepletenej koreňovej sústavy. Tento „megastrom“ môže vážiť údajne až 6 miliónov kilogramov.

„Chvejúci sa obor“

Tak prezývajú tento zázrak. Ide o strom podobný našej osike, ktorý pri vetre vydáva špecifický zvuk. Podľa odhadov vedcov má Pando až 80 000 rokov.

zdroj: YouTube

Ak ho chcete zažiť na vlastnej koži, potrebujete letenky do Utahu. Pando sa nachádza v Národnom parku Fishlake National Forest, kde zaberá plochu 43 hektárov. Mali by ste sa však poponáhľať. Podľa vedcov je „Chvejúci sa obor“ vo veľmi zlej kondícii. Hoci dokázal prežiť miléniá, nedokáže sa vysporiadať s ľudskou aktivitou.

Profesori Paul Rogers a Darren McAvoy porovnávali fotografie lesa spred 72 rokov s fotografiami zo súčasnosti. Zistili, že Pando sa postupne scvrkáva a ustupuje ľudskej činnosti. Negatívny vplyv naň majú aj devastačné suchá a jelene, ktoré obľubujú mladé výhonky.Boj o záchranu

Ekológovia sa pre zachovanie lesa snažia urobiť možné i nemožné. Preto ho obohnali vysokým plotom, ktorý ho má ochrániť pred nájazdmi hladných jeleňov. Zvieratá si však vždy nájdu svoju cestu.

Ekológovia sa však určite nevzdávajú. Ak by tento les zanikol, bola by to nielen obrovská ekologická strata, ale aj ukážka morálneho zlyhania človeka.

Zdroj: forbes.com, wikipedia.org, independent.co.uk

You don't have permission to register