Search
Close this search box.

Viac kávy a menej rakoviny kože. Je to pravda?

Milujete po rannom prebudení chuť lahodnej kávy? Určite nie ste sami, pretože tento nápoj patrí na svete k tým najobľúbenejším. Možno vás ale prekvapí, že okrem povzbudzujúceho kofeínu obsahuje aj množstvo antioxidantov, ktoré môžu znížiť poškodenie DNA v telesných bunkách spôsobené UV svetlom pri jeho kontakte s pokožkou.

A potvrdili to aj viaceré štúdie, z ktorých vyplynuli závery, že tí, ktorí pijú 4 šálky kávy denne, majú o 20 % nižšie riziko vzniku melanómu, teda rakoviny kože. Viac kávy však neprináša žiaden efekt navyše. Takže to netreba s jej popíjaním ani preháňať.

Na spojenie medzi konzumáciou kávy a rizikom rakoviny kože poukázali vedci z Yalu v 10-ročnej dlhodobej štúdii na vzorke 447 000 ľudí vo veku od 50 do 71 rokov. Účinné látky obsiahnuté v káve, ako sú  antioxidanty, zrejme ponúkajú ochranu pred  melanómom, čo však neznamená, že vám popíjanie kávy stačí na úplnú ochranu.

Káva a zdravie pokožky

Káva obsahuje  antioxidanty, a preto môže znížiť poškodenie DNA v telesných bunkách spôsobené UV svetlom pri kontakte s pokožkou. Vedci sa domnievajú, že tento mechanizmus vysvetľuje znížené riziko melanómu. Z rovnakého dôvodu môže konzumácia kávy pomôcť spomaliť viditeľné známky starnutia, ako sú vrásky a ochabnutá pokožka. Pravidelná konzumácia kávy teda môže podporiť ochranu nielen pred  rakovinou kože, ale aj zlepšiť vzhľad vašej pokožky.

Samozrejme, je vždy lepšie, ak si aj kávu vyberáte ako čerstvé mäso u mäsiara alebo chlieb u obľúbeného pekára. V prípade kávy to znamená, že by mala byť čerstvo pražená a zložená z tých najlepších zŕn. Len potom a pri správnom množstve môžete od pravej gurmánskej kávy očakávať pozitívne účinky na celé telo.

Koľko kávy stačí?

Káva je pri správnom množstve ako životabudič alebo milý darček pre obchodných partnerov. Viaceré štúdie potvrdili aj pozitívnu súvislosť medzi konzumáciou kávy a ochranou pred  cukrovkou,  depresiou  a  demenciou. Vo väčšine týchto štúdií ale vedci predpokladali miernu konzumáciu kávy asi 2 šálok denne.

Vedci z Yale School of Public Health však zdôraznili, že viac kávy sa zdá byť na zníženie rizika rakoviny kože vhodnejšie. Podľa ich výskumov sa optimálny účinok dosiahne pri cca 4 šálkach denne, pričom viac kávy by neprinieslo žiadnu dodatočnú ochranu.

Káva namiesto opaľovacieho krému?

Pozitívne účinky kávy boli štatisticky merateľné aj pri zohľadnení iných zdravotných faktorov ako je vek, pohlavie, telesná hmotnosť, konzumácia alkoholu a fajčenie. Najväčším rizikovým faktorom pre vznik melanómu je neopatrné vystavovanie sa slnku. Dokonca aj u účastníkov štúdie, ktorí boli pravidelne vystavovaní slnku bez UV ochrany, konzumácia kávy pomohla trochu znížiť riziko rakoviny kože.

Nie je to však žiadna záruka pre tých, ktorí milujú slnko. Špeciálna ochrana pred slnkom v podobe krémov je stále ten najlepší spôsob, ako sa vyhnúť melanómu. Miernu dodatočnú ochranu však podľa štúdie ponúka zrejme aj káva, ktorú si najlepšie vychutnáte čiernu alebo so sójovým či orechovým mliekom.

Zdroj obrázka: auns85/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: