Search
Close this search box.

Naštartujte sa: Tieto veci by ste mali robiť každý deň, aby ste boli produktívnejší

Znie to síce jednoducho, no dosiahnuť tento stav je veľká veda. Pomôcť by vám mohli tzv. denné zoznamy, do ktorých si napíšete, čo chcete cez deň dokázať a zvládnuť. Bohužiaľ, tento zoznam si musíte vytvoriť sami. Nik iný vám ho nemôže napísať. Každý z nás je jedinečný a potrebuje niečo špeciálne.

Portál lifehack.org zverejnil zoznam vecí, ktoré by na vašom každodennom zozname činností nemali chýbať. Skúste sa inšpirovať a možno sa vám podarí zvýšiť efektivitu vašej práce.

1. Spite 8 hodín denne

Zdroj: Unsplash / elizabeth lies

Keď potrebujete zabrať, nikdy to nerobte na úkor spánku. Tá najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje telo, ale aj pre svoju prácu, je pravidelný 8-hodinový spánok.

2. Ranná fyzická aktivita

Nemusíte hneď utekať do posilňovne a stráviť v nej hodinu náročným tréningom. Úplne postačí 10 minút cvičenia a natiahnutia svalov, prípadne krátka prechádzka. Cvičenie rozprúdi krv a spoľahlivo vás prebudí.

3. Najedzte sa

Bez energie, ktorú získate z jedla, bude vaše telo ospalé a malátne. Vyberte si ľahké a zdravé jedlá. Volské oká so slaninou vás neprebudia, práve naopak. Bude po nich ešte viac driemať.4. Venujte sa svojej obľúbenej neproduktívnej aktivite

Samozrejme, nie celý deň. Ale hneď ráno si doprajte 10-20 minút zábavnej aktivity, vďaka ktorej sa vám bude chcieť ráno vstať. Môžete si čítať, počúvať hudbu alebo hrať počítačové hry. Výber je len a len na vás.

5. Čas pre seba

Nazvime to modlitbou, prípadne meditáciou. Je to čas, kedy ste len sami so sebou, bez akýchkoľvek rušivých elementov. Ideálny čas na takýto moment je, keď sa presúvate do práce.

6. 10-sekundový plán

Zdroj: Unsplash / Cathryn Lavery

Každé ráno si premyslite, čo všetko chcete počas dňa stihnúť. Aký veľký zoznam to bude? Máte plný diár a celodenné naháňačky? Skúste to inak. Vyčleňte si na naplánovanie svojho pracovného dňa len 10 sekúnd a na zoznam si napíšte len to, čo vám okamžite napadne. Tým sa zbavíte všetkých vecí, ktoré nie sú až také dôležité a budete sa môcť venovať veciam, na ktorých skutočne záleží.

7. Dostaňte sa do pracovného tempa čítaním

Väčšina ľudí si hneď po príchode do práce otvorí Facebook, Instagram alebo nejakú internetovú stránku. Vy to nerobte! Namiesto toho sa skúste začítať do knihy alebo článku, ktoré majú súvis s vašou prácou. Týmto spôsobom sa plynulo dostanete do pracovného tempa.8. Zabite rušivé elementy

Ak je vaším rušivým elementom príťažlivá/ý kolegyňa/kolega, tak toto odporúčanie neberte doslovne. Ostatné elementy musia ísť preč. Dajte si na uši slúchadlá, aj keď ich nepotrebujete. Vypnite si na telefóne wi-fi, zatvorte dvere na svojej kancelárii. Jednoducho sa odstrihnite.

9. Ak cítite únavu, oddychujte

Je možné, že na vás počas pracovného dňa doľahne únava. Je to celkom prirodzené. Ak sa to stane, a vy máte tolerantných šéfov, prípadne ste sám sebe pánom, oddýchnite si. Vybehnite na prechádzku alebo si zdriemnite. Dôležité je, aby ste si skutočne oddýchli. Neberte si do rúk žiadny telefón, nemyslite na prácu. Potom sa však k práci vráťte. Pôjde vám to určite oveľa lepšie.

Zdroj: Unsplash / Koko Curio

10. Prestaňte pracovať vtedy, keď máte

Áno, každý deň by ste mohli urobiť viac. Ale váš život nie je len o práci. Dôležité je, aby ste splnili tie body, ktoré ste si ráno určili, všetko ostatné počká aj do druhého dňa.

11. Odmeňte sa

Áno, tu prichádza tá príjemná časť dňa. Ak sa vám podarilo splniť všetko, čo ste chceli počas dňa dosiahnuť, zaslúžite si odmenu. Snažte sa dopriať si niečo skutočne úžasné, aby si váš mozog spájal prácu s príjemnými pocitmi.

Skúste týchto 11 bodov zaviesť do svojho každodenného života. Vaša efektivita sa pravdepodobne zvýši. Nezabudnite však aj oddychovať. Život nie je len o práci.

Zdroj: lifehack.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: