Search
Close this search box.

Neuveriteľné prírodné divadlo: Tento „ohňopád“ vyzerá ako tekutá láva a uvidíte ho len raz ročne

Každoročne vo februári navštívia tisícky turistov Yosemitský národný park v Spojených štátoch. Láka ich podivuhodný úkaz, ktorý dostal výstižnú prezývku „Ohňopád“ (Firefall). O tomto fenoméne píše portál unilad.co.uk.


„Ohňopád“ má aj svoje skutočné meno. Známy je pod názvom vodopád Horsetail a voda z neho padá z výšky 618 metrov. Nejde o permanentný vodopád, voda ním prúdi len po výdatných dažďoch alebo počas topenia snehu v horách.

Ako vzniká „Ohňopád“?

Počas niektorých dní v roku sa dá z niekoľkých miest pozorovať zvláštny úkaz, vďaka ktorému sa zdá, že vodopád horí. Až doteraz ste museli mať jednoducho šťastie, ak ste toto prírodné divadlo chceli vidieť na vlastné oči. Avšak inžinier a fotograf Aaron Meyers vytvoril aplikáciu, ktorá presne vyráta, v ktorých dňoch budú slnečné lúče dopadať na vodopád v optimálnom uhle, čím sa voda vo vodopáde „rozhorí“.

Áno, vodopád sa mení na lávu práve vďaka slnečným lúčom, ktoré sa odrážajú od žulových skál. „Vodopád Horsetail sa nachádza východne od hory El Capitan a je pozorovateľný z viacerých miest. „Ohňopád“ sa zjaví, keď je slnko na správnom mieste a odrazí sa od žuly, ktorá je za vodopádom. To spôsobí, že sa voda rozžiari. Slnko musí byť blízko k horizontu, aby bola jeho žiara oranžová a aby sa vodopád zafarbil na oranžovo. Je to úžasné, vyzerá to ako oheň, voda sa stane lávou. Toto divadlo začína každoročne okolo Valentína a pokračuje približne dva týždne,“ vysvetľuje na svojej stránke Aaron.

Aaron vďaka počítačovej aplikácii vypočítal, že tento rok bude najlepším dňom na pozorovanie tohto fenoménu 22. február od 17:28 do 17:40 miestneho času. Na dokonalú fotografiu tak majú turisti iba približne 10 minút.

Návštevnosť je na vzostupe

Podľa predstaviteľov národného parku sa minulý rok prišlo 22. februára pozrieť na tento úkaz neuveriteľných 2 000 ľudí. Dôvodom nárastu návštevnosti sú sociálne siete, kde zaznamenali fotografie vodopádu veľký úspech. Ďalším dôvodom môže byť práve Aaronova aplikácia, vďaka ktorej všetci vedia, kedy sa do Yosemitu oplatí vybrať.

Pre národný park však predstavuje taká masa ľudí veľký problém. Turisti narúšajú vegetáciu, zanechávajú za sebou odpadky či dokonca spôsobujú eróziu pôdy. Aj preto sa tento rok rozhodli uzatvoriť dve najvyhľadávanejšie miesta, odkiaľ sa dal vodopád pozorovať. Všetci záujemcovia si tak budú musieť prejsť dlhšiu cestu na posledné tretie miesto, ktoré ostalo naďalej prístupné.

Zdroj: unilad.co.uk, Wikipedia

Zdroj titulnej fotografie: Yosemite National Park 

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Odtlačky, ktoré zanechal Neil Armstrong na Mesiaci, sa nezhodujú s jeho čižmou. Svetom otriasa ďalšia konšpirácia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Odporúčame: