Search
Close this search box.

Prečo sú niektorí ľudia ľaváci? Vedci konečne našli vysvetlenie

Ešte v minulom storočí to bola bežná prax aj na Slovensku. Dnes už chvalabohu nik neodsudzuje ľudí len preto, že pri písaní používajú ľavú ruku. Ľavákov je v rámci ľudskej populácie približne 10 %, a okrem pár nepríjemností pri otváraní konzerv, či strihaní, im už nehrozí nič.

To, prečo niektorí ľudia uprednostňujú ľavú ruku, je už dlho predmetom diskusií. Jedna z teórií je napríklad aj to, že matky ľavákov zažívali počas tehotenstva stres. Výskum však už dávno ukázal, že je to len výmysel. Už nenarodený plod má tendenciu uprednostňovať jednu z rúk. Vďaka ultrazvuku vieme, že od 8. týždňa začínajú plody hýbať končatinami a od 13. týždňa si bábätká v maternici cucajú palce. Tie, čo radi cmúľajú ľavú ruku, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa v dospelosti stanú ľavákmi.

Vedci zmenili svoj názor

Vedci si dlhé roky mysleli, že to, ktorú ruku uprednostňujeme, súvisí s naším mozgom. Konkrétne, že za to môžu genetické rozdiely medzi ľavou a pravou hemisférou. Štúdia publikovaná vo vedeckom magazíne eLife však dokazuje, že je za to zodpovedná naša miecha.

zdroj: Shutterstock

Každý pohyb, ktorý vykonávame, vzniká v mozgu. Ten vyšle signál do miechy a vďaka nej sa následne pohneme. Výskumníci však prišli na to, že toto spojenie mozgu a miechy sa vyvíja až v 15. týždni tehotenstva. Bábätko si však cmúľa prsty už v spomínanom 13. týždni. Inými slovami, plod si vyberie svoju obľúbenú ruku ešte predtým, než jeho mozog dokáže ovládať jeho telo.Nové zistenia sú nesmierne zaujímavé

V súvislosti s vyššie uvedeným, tím vedcov usúdil, že odpoveď na to, prečo sú niektorí ľudia ľaváci, treba hľadať v mieche a nie v mozgu. Vedci sa zamerali na štúdium plodu v 8. až 12. týždni tehotenstva. Zistili, že miecha je asymetrická a jej ľavá a pravá časť sa od seba viditeľne líšia.

Ďalšie prekvapivé zistenie, ku ktorému došli nemeckí vedci, je, že ľaváctvo pravdepodobne nie je ovplyvnené génmi, ale rozhodujú o tom vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú rast plodu v maternici. Prečo je ľavákov tak málo? Aj na túto otázku sa vedci pokúsili nájsť odpoveď. Judith Schmitz, jedna z autoriek výskumu, tvrdí, že až 25 % ľudí neuprednostňuje ani jednu z rúk. Títo ľudia sa však automaticky priklonia k používaniu pravej ruky, pretože sa jednoducho nechcú líšiť od zvyšku populácie.

Zdroj: iflscience.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: