Nevedia vyliezť na strom a nehrávajú sa v bahne. Dnešné deti vyrastajú zlým smerom

Prieskum sa uskutočnil vo Veľkej Británii, avšak tento trend je celosvetovou záležitosťou. Výsledky zverejnil portál dailymail.co.uk. Prieskumu sa zúčastnilo 1000 matiek a prebiehal formou dotazníka. Týkal sa detí vo veku 7 až 12 rokov.

Zdroj: Unsplash

Dnešné deti trávia pred televíziou omnoho viac času než ich rodičia a do značnej miery za to môžu matky, ktoré chcú svojich potomkov udržať v bezpečí. Až 59 % britských matiek je spokojnejších, keď sú ich deti doma. Smutné je, že až 82 % týchto detí trávi čas pred televízorom. Ako hlavný dôvod, pre ktorý deti von nepúšťajú, uvádzajú najmä zlé počasie a lenivosť. Avšak nájdu sa aj také, ktoré nechávajú deti doma kvôli strachu z toho, že sa im vonku môže niečo stať.28 % mamičiek by pravdepodobne nedovolilo svojim deťom šplhať sa na strom a 35 % by malo veľký strach, keby sa o to ich deti čo i len pokúsili. 43 % rodičov by svojim deťom nedovolilo ísť von na bicykli so svojimi priateľmi. 37 % by nepovolilo táborenie na záhrade. Zaujímavé je, že deti by takéto aktivity chceli robiť a chceli by zažívať dobrodružstvá so svojimi priateľmi. Prieskum hovorí, že 64 % by sa rado hralo v záhrade, 37 % by sa chcelo venovať nejakému športu a 10 % by sa chcelo šplhať na strom.

Zdá sa, že súčasné matky sú dosť precitlivelé, čo môže mať zlý vplyv aj na samotné deti. Mladí ľudia potrebujú byť medzi svojimi vrstovníkmi, potrebujú prekonávať výzvy a prekážky. Každý rodič chce, aby z jeho dieťaťa vyrástol silný, sebavedomý a nezávislý človek, zároveň ho však úzkostlivo chráni pred nebezpečenstvom.

Zdroj: Unsplash

„Už od útleho detstva potrebujú deti posúvať svoje hranice, aby mohli spoznať svet okolo seba. Deti by sa nikdy nenaučili chodiť či bicyklovať bez toho, aby boli motivované prekonávať prekážky. Práve zručnosti, ktoré dieťa nadobudne počas hrania sa, ich naučia vyrovnať sa s rizikami a výzvami dospeláckeho života,“ hovorí Enver Solomon, jedna z autoriek prieskumu.

Hranie sa vonku, mimo bezpečia domova, je, zdá sa, kľúčom, ako vychovať nezávislé dieťa. Netreba sa teda báť a v správnom okamihu nechať deti prevziať zodpovednosť.

Zdroj: dailymail.co.uk

You don't have permission to register