Priestory bývalých kúpeľov Grössling otvorili pre verejnosť. Máte poslednú možnosť pozrieť si ich pred rekonštrukciou

Kúpele Grössling budú pred obnovou pre verejnosť otvorené dnes poslednýkrát od 16-tej do 19-tej hodiny. Cieľom hlavného mesta je umožniť verejnosti pozrieť si kúpele ešte v pôvodnom stave, nakoľko boli pre verejnosť dlhé roky z bezpečnostných dôvodov uzavreté. Po opätovnom získaní budovy hlavným mestom je v pláne začať s jej postupnou rekonštrukciou. Mesto vyčlenilo v návrhu rozpočtu na budúci rok 800 000 EUR, ktoré sú určené na ich postupnú obnovu.

zdroj: Mesto Bratislava

K pôvodne plánovanej rekonštrukcii dodnes nedošlo

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom až do roku 1994. Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling so spoločnosťou Synaphea za účelom rekonštrukcie kúpeľov. K tej ale nikdy nedošlo a preto hlavné mesto prevzalo späť kúpele Grössling od nájomcu v roku 2017. Od roku 2017 prebiehali v objekte sanačné práce a dnes mesto pripravuje celkovú obnovu kúpeľov.Bohatá história

Budovu kúpeľov Grössling postavili v roku 1895 pod názvom „Bad Pozsony“ podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. K rozšíreniu kúpeľov o nové krídlo došlo v roku 1914. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu. V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa udialo v rokoch 1929 a 1930, kedy sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 došlo po takmer 100 rokoch k ich uzatvoreniu kvôli havarijnému stavu.

zdroj: Mesto Bratislava

Zdroj: Mesto Bratislava 

You don't have permission to register