Search
Close this search box.

Obávaný Bermudský trojuholník: Pravda alebo len konšpirácia?

Územie medzi Floridou, Portorikom a Bermudami je už roky opradené tajomstvom. Zmiznuté lode, nezvestní ľudia a početné havárie lietadiel vyslúžili tomuto miestu pomenovanie „Diabolský trojuholník“. Je táto prezývka zaslúžená, alebo ide len o výmysel konšpirátorov? 


Dejú sa v týchto končinách javy, ktoré sa nedajú vysvetliť rozumom? Leží pod morom bájna Atlantída? Majú tam svoju základňu mimozemšťania, ktorí unášajú úbohých cestujúcich? Skôr, než nájdeme odpovede na tieto záludné otázky, musíme si zodpovedať niečo iné. To, čo je pre celú záhadu najpodstatnejšie.

Je pravda, že v Bermudskom trojuholníku sa stráca viac dopravných prostriedkov než v iných oblastiach?

Ako uviedol portál curiosity.com, novinár Larry Kusche hľadal odpoveď v knihe s názvom „The Bermuda Triangle Mystery – Solved“, ktorá vyšla v Amerike v roku 1975. Skúmal v nej nehody, zmiznutia a záhady, ktoré sa udiali v Bermudskom trojuholníku v rokoch 1840 až 1973.

Zdroj: YouTube

Knihou reagoval na články, ktoré začali vznikať po roku 1950, no najmä na knihu z roku 1974, ktorú napísal Charles Berlitz pod názvom „The Bermuda Triangle“. Práve táto sa neskôr stala „bibliou“ všetkých konšpirátorov. Larry Kusche na ňu reaguje a úspešne vyvracia takmer všetky príbehy, ktoré Berlitz opísal. Samotného Berlitza Kusche označil za klamára.

A aké sú teda jeho zistenia? 

Kusche prišiel na to, že o niektorých prípadoch z Berlitzovej knihy sa nedá nikde nájsť oficiálny záznam. Ide napríklad o prípad havárie lietadla z roku 1937, ktoré údajne dopadlo na pláž Daytona na Floride, a to za účasti stovky svedkov. O tomto incidente sa však v dobovej tlači vôbec nepísalo. Túto nehodu si Berlitz pravdepodobne úplne vymyslel.

Ďalšie záhadné zmiznutia lodí a lietadiel vlastne nie sú vôbec záhadné. Udiali sa počas hrozných búrok, avšak Berlitz a ďalší konšpirátori ich zámerne nespomenuli. Oblasť Bermudského trojuholníka je známa svojím búrlivým a premenlivým počasím, často ju sužujú tropické cyklóny.

Zdroj: Flickr / Nick Canfield

Niektoré udalosti sa zase vôbec neudiali v tejto oblasti. Samozrejme, aj v Bermudskom trojuholníku došlo k incidentom, ktoré doteraz neboli vysvetlené. Treba si však uvedomiť, že je to obrovské územie s rozlohou od 1 300 000 km² po 3 900 000 km². Väčšina zmiznutí, ktoré neboli vyriešené, sa v týchto miestach udiali pred viac než päťdesiatimi rokmi. Vtedy ešte technická vyspelosť záchranárskych zložiek nebola taká vysoká.

Zaujímavá je aj štúdia z roku 2013, ktorá pomenúva 10 vodných trás, ktoré sú na plavbu loďou najnebezpečnejšie. Bermudský trojuholník by ste však medzi nimi hľadali márne.

Zdroj: curiosity.com, Wikipedia

Zdroj titulnej fotografie: YouTube

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: