Podľa najnovších zistení, až 40% ľudí verí, že má na toto obdobie nejaké spomienky. Tieto boli podľa výskumníkov tvorené fotografiami či spomienkami iných. Prvé skutočné spomienky sa formujú až v 3-5 roku života, teda vo veku, kedy sa vytvárajú mentálne schopnosti, vďaka ktorým si dokážeme formovať spomienky.
V najväčšej štúdii o skorých spomienkach participovalo neuveriteľných 6 641 respondentov. Spomienky nemali opisovať fotografie ani rodinné príbehy. Skoro 40% z nich tvrdilo, že ich spomienky sú približne z 1-2 rokov života. Tieto v sebe zahŕňali prvé kroky či dokonca spomienku na to, ako dieťa chcelo rozprávať, no ešte neovládalo správne slová.
„Prvotné spomienky sa často týkali opisov či pocitov z kočíka, teda niečo ako: maminka mala zelený kočík. Osoba sa stotožní s tvrdením a zdá sa mu, že spomienka, ktorú má z iného zdroja, je jeho vlastná. Ľudia si neuvedomujú, že ich spomienky sú falošné. Dokonca tomu neveria aj keď im vedci podali presvedčivé argumenty podložené ďalším výskumom,“ uviedol Martin Conway, profesor Univerzity v Londýne.
Prečo potom ľudia tvrdia, že majú tieto spomienky z raného detstva? Jedným z dôvodov je potreba kompletizácie života. Veľakrát chceme mať náš život a rozhodnutia, ktoré robíme, pod kontrolou. To je dôvod, prečo si formujeme ucelený obraz života od začiatku po jeho koniec.
Zdroj: dailymail.co.uk