Search
Close this search box.

Med by nemal chýbať vo vašom jedálničku. Čo sa stane, ak si doprajete jednu lyžičku každý deň?

Škriabe vás v hrdle? Väčšina z nás si v rámci prvej pomoci uvarí horúci čaj s medom a citrónom. Med je sladký, zdravý a jeho chuť pripomína detstvo. 


Môžeme ho smelo vyhlásiť za superpotravinu, najmä pre jeho všestranné využitie a množstvo priaznivých účinkov pre náš organizmus. Viete, čo sa stane s vaším telom, ak si každý deň pred spaním doprajete jednu lyžičku medu?

1. Lepší spánok

Med obsahuje aromatickú aminokyselinu tryptofán, ktorá dáva vášmu mozgu signál, že je čas pobrať sa do postele. Telo túto látku potrebuje, ale samo ju nevie vyprodukovať. Med obsahuje aj ďalšiu dôležitú látku pre dobrý spánok. Glykogén je polysacharid, ktorý naše telo potrebuje na bežný chod. V noci však ku nemu zvyčajne nemá prístup (ak samozrejme nepatríte k nočným vymetačom chladničiek).

Zdroj: Firstbeat

Pri nedostatku glykogénu mozog spanikári a obličky začnú produkovať adrenalín a kortizol. To vás prebudí a nedovolí vám opäť zaspať niekedy aj dlhé hodiny. Najjednoduchšou prevenciou je práve lyžička medu pred spaním. Vďaka medu ostane hladina glykogénu vo vašom tele stabilná.

2. Pomáha znížiť krvný tlak

Vysoký krvný tlak zvyšuje nebezpečenstvo srdcovo-cievnych chorôb, preto je nutné udržiavať ho pod kontrolou. Med obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak, môže teda slúžiť ako účinná prevencia.

3. Znižuje hladinu triglyceridov

Triglyceridy sú jedny z mnohých tukov, ktoré sú prítomné v krvi. Vysoká hladina týchto tukov môže spôsobiť tvorbu usadenín, ktoré zvyšujú riziko infarktu či mozgovej príhody.

Zdroj: Depositphotos

Podľa štúdie, ľudia, ktorí vymenili obyčajný cukor za med, dokázali za 30 dní znížiť hladinu triglyceridov až o 19 %. 

4. Posilnenie imunitného systému

Med obsahuje množstvo antioxidantov a má antibakteriálne účinky. Vďaka nim bude váš organizmus schopný lepšie si poradiť s infekciami, ktoré spôsobujú baktérie, vírusy či plesne.

5. Zrýchlenie metabolizmu

Med má termogenický efekt, dokáže teda mierne zvýšiť teplotu vášho tela. Vďaka tomu sa urýchli metabolizmus a kalórie sa budú spaľovať rýchlejšie.

Zdroj: Healthline

6. Pomáha pri kašli

Med má protizápalové účinky. Konzumáciou jednej lyžičky zmiešanej s teplou vodou minimalizujete podráždenie v krku, a tým predídete kašľu. Med je tiež známe prírodné antibiotikum, bojuje proti baktériám, ktoré sa vám usídlili v hrdle.

7. Omladnutie

Najlepším spôsobom ako bojovať proti starnutiu je konzumovať antioxidanty, ktoré udržiavajú mozog vo forme. Med je ich plný. Ak sa chcete omladiť nielen zvnútra, ale aj zvonka, môžete med použiť vo forme rôznych masiek aj na hydratáciu pleti.

8. Lepšia nálada

Sladkosti vždy zlepšia náladu a med rozhodne nie je výnimkou. Okrem toho obsahuje chemickú látku polyfenol, ktorá pomáha bojovať proti depresii tým, že zabraňuje oxidačnému procesu v mozgových bunkách.

Zdroj: Pixabay

 

Máte radi med?

 

Zdroj: brightside.me, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nápoj, ktorý pijeme každý deň, dokáže bojovať proti obezite

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: