Search
Close this search box.

Poznáte slovenské miesto duchov? Aj dnes naháňa strach a vyniká v celej strednej Európe

Píše sa rok 1990. Je obyčajné pondelkové ráno. Kolegyne a kolegovia sa stretávajú v električke, ktorá smeruje na sídlisko plné výrobní – Sídlisko Nad jazerom. Je apríl, ľudom sa nechce ísť do práce, komu by sa predsa chcelo po prvom teplom víkende? Dnes sa prejavilo už aj typické aprílové počasie. Ľudia kráčajú pod dáždnikom, smerom ku najväčšiemu Mlynu v strednej Európe. Začína sa ranná výroba…

Košice sa mohli pochváliť vlastnou kvalitnou múkou. Už je to iba minulý čas.

A takto išiel čas

Jedného dňa roku 2001 sa firma, ktorá prevádzkovala Mlyn, dostala do konkurzu. Jednoducho povedané – skrachovala. Množstvo ľudí prišlo o prácu. V roku 2003, kedy areál Mlynu bol vo veľmi dobrom stave, ho odkúpila nová košická spoločnosť v spolupráci s maďarským partnerom. Spoločne opäť plánovali rozbehnúť továreň na múku. „Košický Mlyn by mal začať opäť mlieť, počuli ste?“ hovorí v roku 2003 bývala zamestnankyňa svojím kamarátkam pri káve. Košičania dávali Mlynu stále nádej.

Zdroj: YouTube

V čase, kedy sa v Mlyne nemlelo, strážilo objekt 13 ľudí, a teda dostatok na to, aby do budovy nemali prístup asociáli, bezdomovci, či zberači.

O pár rokov neskôr, strážil Mlyn dobrovoľne dôchodca, a tak naďalej nebol možný prístup do budovy. Tak tomu bolo ešte v roku 2017, až pokým sa jedného dňa na stráž už nevrátil.

V súčasnosti už len naháňa strach

Dnes, v roku 2019, sa budova bývalého Mlynu rozpadá a mení na nepoznanie. Už z diaľky toto miesto dýcha hrôzou, strachom, ale i prázdnotou. Každým dňom možno vidieť, ako sa budova mení a pomaly miznú spomienky našich rodičov, či starých rodičov.



Osadníci z priľahlej osady odnášajú všetko, čo môžu. A to nielen z budovy! Odnášajú dokonca súčiastky z verejného osvetlenia, ktoré je v blízkosti obchodného centra a známej siete rýchleho občerstvenia. Budova začína byť priesvitná, chýbajú typické modré plechové obloženia. Miznú železné časti, kovy, káble. Všetko, čo by vandali mohli speňažiť.

Mestská polícia síce chodí pravidelne na obhliadky, avšak vandalov sa im málokedy podarí prichytiť pri čine. Aj z diaľky môžeme vidieť skupinku osadníkov, ako každým dňom pomaly, ale isto, demolujú výrobňu múky.

Zdroj: YouTube

Plechový obklad budovy si vandali hádžu na trávu z niekoľkometrovej výšky. Nielenže tak robia hluk, ale aj ohrozujú životy detí, ktoré sa prišli hrať rovno z osady pod budovy Mlynu. Budova je nebezpečná pre život, stabilita je tiež vo veľmi zlom stave. Napriek tomu, množstvo urbex turistov cestuje z celého Slovenska, aby sa prešlo po bývalom Mlyne. Neodradí ich ani to, že areál už zažil niekoľko ničivých požiarov.

Vrátnica už nie je vrátnicou. Nenájdeme tam žiadneho vrátnika. Po zemi sa povaľujú šanony, obaly od múky. V minulosti si tu zamestnanci zapisovali svoje príchody a odchody, dnes je toto miesto azda najzachovalejšie v celom komplexe budov.

Košice mali Mlyn, mliekárne, mäsokombinát. Dnes už nenájdeme nič z toho. Iba skelety budov, ktoré sa jedného dňa pomaly zrovnajú so zemou. Uvidíme, či podobný osud postihne o pár desiatok rokov aj iné budovy, výrobne, či miesta, kde sme niečo zažili…

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Odtlačky, ktoré zanechal Neil Armstrong na Mesiaci, sa nezhodujú s jeho čižmou. Svetom otriasa ďalšia konšpirácia
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: