Search
Close this search box.

Pozrite sa, ako vyzerá najnebezpečnejšia záhrada na svete. Môžete v nej aj umrieť

Bzučanie včiel, jemná vôňa kvetín a záplava mäkkej zelene. Takto si väčšina z nás predstavuje klasickú slovenskú záhradu. Avšak na svete existuje množstvo rôznorodých záhrad. Niektoré slúžia na relax a iné vás môžu dokonca aj zabiť. Portál unbelievable-facts.com prináša fascinujúce informácie o jedovatej záhrade, ktorá je súčasťou botanickej záhrady Alnwick ležiacej v anglickom grófstve Northumberland.


V tejto unikátnej jedovatej záhrade nájdete približne 100 druhov toxických rastlín. Tie sa nachádzajú v oddelenej časti komplexu, do ktorej môžu návštevníci vstupovať len so sprievodcom. Nápis na bráne hlása, že tieto rastliny vás môžu zabiť. Je prísne zakázané dotýkať sa ich a jesť ich. Ublížiť vám môže dokonca aj ich vôňa.

Záhrada Alnwick bola založená v roku 1750 vojvodom Hughom Percym. Počas druhej svetovej vojny sa v nej pestovala pšenica a jedlo, ktoré mali nasýtiť ľud bojujúci vo vojne. Po vojne začala chátrať. Svoje brány opätovne otvorila v roku 2001. Zásluhu na tom mala najmä vojvodkyňa Jane Percy, praprapravnučka lorda Percyho.

Zdroj: Flickr

V rozľahlom komplexe nájdete, okrem už spomínanej jedovatej záhrady, aj okrasné záhrady s vodnými kaskádami, labyrint z bambusu, čerešňový sad, bar, reštauráciu a jeden z najväčších domčekov v korunách stromov. Najväčším lákadlom však naďalej ostáva jedovatá záhrada. Tá bola založená v roku 2005. Vojvodkyňa si myslí, že deti by mali pochopiť, že aj rastliny môžu byť nebezpečné.

Nájdete tu napríklad strychnínovník indický (Strychnos nux-vomica) či ricín obyčajný, ktoré sa zároveň používajú v medicíne. Tiež si môžete obzrieť smrteľne nebezpečné rastliny ako bolehlav škvrnitý, štedrec ovisnutý či brugmansiu, ktorá je nádherná a smrtiaca zároveň. Rastie tu aj známy ľuľkovec zlomocný, náprstník, a mnoho ďalších.

Niektoré z týchto rastlín sú dokonca zatvorené v klietkach. Pri návšteve tohto miesta je skutočne nutné dodržiavať bezpečnostné predpisy. V roku 2014 stratilo pri návšteve 7 ľudí vedomie len z toho, že sa nadýchali toxických výparov. Aj napriek nebezpečenstvu láka toto miesto mnohých turistov. Každoročne ich sem príde až 800 000.

Zdroj: unbeliavable-facts.com

Zdroj titulnej fotografie: Flickr

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: