Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Prekvapujúce výsledky: Toto sú krajiny, v ktorých sú najlepšie podmienky na výchovu detí

Pozrite sa s nami na výsledky jedného z najrozsiahlejších výskumov kvality života. Prieskum prebieha každoročne už od roku 2016. Hodnotia sa v ňom rôzne aspekty života, ako napríklad bezpečnosť, rovnoprávnosť, kvalita životného prostredia či dodržiavanie ľudských práv. Prieskum aj tento rok organizovala spoločnosť U-S News & World Report a Whartonova univerzita v Pennsylvanii.


Podľa portálu cnn.com sa prieskumu tento rok zúčastnilo viac než 20 000 ľudí zo 73 krajín sveta. Zastúpení boli ľudia z Európy, Ázie, Ameriky, Afriky aj Austrálie. Vedci na základe odpovedí vyhlásili tú „najlepšiu krajinu na svete“. Tou sa už po štvrtýkrát stalo Švajčiarsko. Slovensko skončilo na 52. mieste.

Toto však nebol jediný rebríček, ktorý autori prieskumu zverejnili. V zozname sú rebríčky, ktoré vám prezradia napríklad aj to, ktorý štát je najlepší pre dôchodcov (Nový Zéland), v ktorom štáte je najjednoduchšie začať podnikať (Thajsko) alebo aj štát, v ktorom sa najlepšie vychovávajú deti. A práve na tento rebríček sme sa pozreli bližšie. Prehľad rebríčkov nájdete na tejto stránke.

Zdroj fotografie: NC State University

Na prvých troch miestach rebríčka krajín, v ktorých sú najlepšie podmienky na výchovu detí, sa umiestnili tri severské krajiny. Prvé je Dánsko, striebornú medailu získalo Švédsko a na treťom mieste nájdete Nórsko. Jedinou neeurópskom krajinou v prvej pätke je Kanada na štvrtom mieste. Slovensko sa umiestnilo na 30. mieste.

Tento rebríček je výsledkom 8 hodnotených atribútov, sú to tieto – dodržiavanie ľudských práv, rovnoprávnosti medzi pohlaviami, pocit šťastia, istota príjmu, pocit bezpečnosti, vyvinuté školstvo, vyvinuté zdravotníctvo a to či je politika štátu ústretová k rodinám.

Kompletný rebríček:

 1. Dánsko
 2. Švédsko
 3. Nórsko
 4. Kanada
 5. Holandsko
 6. Fínsko
 7. Švajčiarsko
 8. Nový Zéland
 9. Austrália
 10. Rakúsko
 11. Poľsko
 12. Česko

30. Slovensko

Zdroj: cnn.com

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

You don't have permission to register