Nedávny výskum s názvom „The Millennium Cohort Study“ však ukázal, že deti matiek, ktoré mali prvé dieťa po tridsiatke, sú inteligentnejšie. Na tento výskum sa bližšie pozrela aj stránka brightside.me.
Spomínaný výskum prebiehal na vzorke 18 000 detí žijúcich vo Veľkej Británii. Deti matiek, ktoré prvýkrát rodili vo veku 30 až 39 rokov, dosiahli v porovnávacích testoch lepšie výsledky, ako ich rovesníci, ktorí sa narodili mamám vo veku 20 až 29 rokov.
Na týchto testoch sa zúčastnili deti vo veku 5 rokov. Podobné závery pochádzajú aj zo Švédska, kde sa testovali 16-ročné deti. V týchto testoch dopadli najlepšie tie, ktoré sa narodili mamám vo veku 35 až 39 rokov, pričom druhé najúspešnejšie boli deti matiek vo veku 30 až 34 rokov.
Čo spôsobuje tieto rozdiely?
Jedným z dôvodov týchto rozdielov môže byť to, že staršie mamy sú lepšie zabezpečené ako ich mladšie „kolegyne“. Môžu preto svojim deťom dopriať viac záujmových krúžkov, lepšie vzdelanie či kvalitnejšie učebné pomôcky.
Je tiež pravdepodobné, že matky, ktoré odkladajú tehotenstvo sú vzdelanejšie, majú lepší príjem, ale aj stabilnejšie vzťahy a zdravší životný štýl. Zaujímavé je, že čakať s prvým tehotenstvom dlhšie než do štyridsiatky sa už veľmi neoplatí. Tieto deti už nedosahujú také dobré inteligenčné výsledky. Je to však možno spôsobené aj tým, že matiek, ktoré mali prvé dieťa po štyridsiatke, sa prieskumu zúčastnilo veľmi málo (približne len 50).
Keď sa však pozrieme do minulosti, zistíme, že tieto výsledky platia len pre súčasné deti. Istá štúdia zozbierala dáta z rokov 1958 až 1970. Vedci zistili, že deti matiek, ktoré mali medzi 35 až 39 rokov, dosahovali horšie výsledky, ako deti 20 až 29-ročných mám.
Tento trend sa zmenil na prelome milénií. Matiek, ktoré majú svoje prvé dieťa po tridsiatke, postupne pribúda. Zdá sa, že hlavnou príčinou, prečo sa to deje, je to, že sa menia samotné ženy a ich životné priority.
Zdroj: brightside.me, cls.ucl.ac.uk, academic.oup.com