Search
Close this search box.

Pripravte sa na zimu a úsporu energie pri vykurovaní

Blížia sa Vianoce a o pár dní klesnú vonku teploty pod bod mrazu, vďaka čomu sa možno dočkáme aj snehovej pokrývky. Scéna ako z rozprávky sa však môže behom niekoľkých minút zmeniť na nepoznanie. Chlad a mráz sa nám dostane až pod nechty a nedostatočne prehriaty organizmus môžu ohroziť vírusy.


Našťastie existuje niekoľko jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa môžete týmto nepríjemným situáciám vyhnúť. Poradíme vám, ako sa v zime viac zahriať bez toho, aby to ohrozilo váš rodinný rozpočet.

Chráňte najviac náchylné miesta na tele

Naše telo, a najmä pokožka, je vybavené dokonalými senzormi, ktoré dokážu reagovať na akýkoľvek vonkajší podnet. A platí to aj v prípade, ak sa nachádzate v prostredí veľkej zimy. Viac tepla si však môžete užiť, ak prekryjete najviac náchylné a citlivé časti tela. Ide o krk, zápästia a členky. Čiapka na hlave, šál na krku a teplé ponožky vás ochránia aj v tej najväčšej zime.

Vymeňte izoláciu plastových okien

S rekonštrukciou domu alebo bytu nezabudnite ani na dobré plastové okná. Vyberajte si tie, ktoré majú viac skiel a vzduchových komôr medzi nimi. Skontrolujte aj ich tesnenie. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť zbytočnej oprave alebo kúpe nových modelov s lepšími vlastnosťami.

V súvislosti s oknami myslite aj na ostatné časti otvorov. Veľmi často a najviac tepla uniká práve cez balkón. Kvalitné plastové balkónové dvere by mali mať tie najlepšie vlastnosti a odolávať aj mínusovým teplotám.

Zdroj: Pexels

Neprekrývajte radiátor

Alebo iný zdroj tepla, ktorý vám do interiéru prináša potrebné teplo. Znamená to vyhýbať sa ťažkým a hrubým záclonám alebo závesom. Často je problémom aj stena, v blízkosti ktorej je umiestnený zdroj tepla a pohlcuje všetku energiu. Aby múry teplo nepohlcovali, ale ho naopak odrážali do miestnosti, mali by ste vytvoriť bariéru a umiestniť medzi radiátor a múr prekážku z hliníkovej fólie.

Dajte si teplý čaj a udržujte nohy v teple

Zahriať sa môžete aj šálkou teplého a kvalitného čaju alebo kávy. Prehreje celý váš organizmus a upokojí alebo naopak povzbudí vaše zmysly. Usaďte sa do pohodlného kresla alebo sedacej súpravy a majte nohy v teple. Vhodne spracované termovlákno vás zahreje veľmi rýchlo.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: