Search
Close this search box.

Disney má úžasné myšlienky: 6 vážnych posolstiev, ktoré sú ukryté v legendárnych rozprávkach

Nad animovanými filmami niekedy mávneme rukou a povieme si, že sú to len rozprávky pre malé deti. Avšak rozprávky v sebe skrývajú múdrosť, ktorú často, kvôli pestrým farbám a jednoduchému deju, prehliadame.


Disney je odborníkom na ukrývanie perál do svojich navonok prostých príbehov. Stránka brightside.me sa pozrela na niekoľko závažných tém, ktoré ukrývajú rozprávky od spoločnosti Disney. 

1. Sexuálne obťažovanie – Zvonár u Matky Božej

Zdroj: Walt Disney

Keď sa Disney rozhodol sfilmovať slávnu knihu od Victora Huga, Chrám Matky Božej v Paríži, bolo jasné, že bude musieť urobiť v scenári niekoľko zmien. Malí diváci by asi neprijali nešťastný koniec príbehu, a tak sa prepisovalo. Napokon však, aj napriek tomu, vo filme ostalo niekoľko nie celkom detských scén.

Jednou z nich je Frollove sexuálne obťažovanie krásnej Esmeraldy. Dáva jej jasne najavo, že je k nej sexuálne priťahovaný (napriek tomu, že je kňaz), a dokonca sa jej vyhráža, že ak ho odmietne, upáli ju zaživa. Pravdepodobne aj kvôli týmto scénam nepatrí Zvonár u Matky Božej k najobľúbenejším detským rozprávkam.

2. Depresia a mentálne zdravie – V hlave

Zdroj: Pixar

Úžasnú pixarovku s názvom V hlave ste pravdepodobne videli. Rozpráva príbeh o tom, čo sa deje v hlave hlavnej hrdinky Riley po tom, ako sa presťahuje do San Francisca. Od tohto momentu sa u nej začína prejavovať depresia, Riley však o nej odmieta hovoriť, pretože nechce sklamať svojich rodičov.

Jej vnútro ovláda 5 základných vnemov: Radosť, Smútok, Strach, Nechuť a Hnev. Radosť a Smútok sa však stratia a Riley ich už viac nedokáže cítiť. Stráca záujem o všetko, čo kedysi mala rada a upadá do hlbokej depresie. Film má však šťastný koniec a Riley pochopí, že nemusí byť iba šťastná, ale aj smútok je veľmi dôležitou emóciou, a o svojich pocitoch treba rozprávať.

3. Mentálna porucha – Hľadá sa Dory

Zdroj: Walt Disney

Vo filme Hľadá sa Nemo bola Dory len zábavnou vedľajšou postavou. Vo filme z roku 2016 dostala hlavnú rolu. Dory je rybka, ktorá trpí stratou krátkodobej pamäte, často sa stráca, zabúda na svoju rodinu aj priateľov. Napriek tomu je to silná osobnosť, schopná milovať a prežívať plnohodnotný život. Vo filme Hľadá sa Dory sa vyskytli aj ďalšie postavy trpiace psychickými chorobami. Chobotnica Hank trpí depresiou, veľryba Bailey zase úzkosťou.

4. Sociálne menšiny – Ľadové kráľovstvo

Zdroj: YouTube

Princezná Elsa musela celý život skrývať svoje nadanie. Dokázala úžasné veci, bola čarodejnica a dokázala vytvoriť Olafa! Napriek tomu musela svoje nadanie celý život ukrývať. A vedela, prečo to robí. Akonáhle ľudia zistili, že je čarodejnica, nazvali ju monštrom a rozhodli sa, že ju zabijú. Napriek tomu, že svojou mocou nikdy nikomu neublížila.

Podobné príbehy sú každodennou realitou aj v našich životoch. Často neprávom odsudzujeme ľudí len preto, že sa líšia od bežnej väčšiny. Či už vzhľadom, náboženstvom, rasou alebo schopnosťami.

5. Diktátorstvo – Toy Story 3

Zdroj: Walt Disney

V treťom pokračovaní úspešnej série sa hračky dostávajú do škôlky s názvom Slniečko. Tam však vládne pevnou rukou macko Laco, ktorý vonia ako jahody. Na prvý pohľad je to charizmatický sympaťák. V skutočnosti však v centre vládne tvrdou rukou, ktorá nápadne pripomína diktátorské režimy. V škôlke sa nachádzajú „privilegované“ hračky, s ktorými sa hrajú veľké deti. Potom sú tam bežné hračky, ktoré musia prežiť kruté zaobchádzanie malých detí. Kto nesúhlasí s režimom, je kruto potrestaný.

6. Týranie zo strany rodiča- Na vlásku

Zdroj: YouTube

Matka Gothel nie je skutočnou mamou Rapunzel, vychováva ju však vo veži ako svoju vlastnú dcéru. Výchova, ktorú jej ponúka je hrozná. Gothel sústavne podkopáva Rapunzel sebavedomie, vysmieva sa jej snom a podceňuje ju. Dáva jej najavo, že je naivná, hovorí jej, že v skutočnom svete by si neporadila. Snaží sa, aby na nej bola Rapunzel emocionálne závislá.

Bohužiaľ, takíto rodičia skutočne existujú. Gothel je dokonalým príkladom toxickej, tzv. opičej lásky. Gothel berie Rapunzel možnosť slobodne sa rozhodovať a stať sa plnohodnotným človekom.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: