Search
Close this search box.

RTVS poteší svojich divákov. Padla prvá klapka novej vianočnej rozprávky

„To najvzácnejšie v našom svete nemožno speňažiť.“ Výstižné motto charakterizuje jednu zo základných myšlienok novej vianočnej rozprávky z produkcie RTVS – O liečivej vode, ktorej prvá klapka padla v utorok 14. júla a diváci ju v premiére uvidia na obrazovkách RTVS už na Vianoce.


Romanticko-dobrodružná rodinná rozprávka s prvkami humoru bude zrkadliť dva príznačné svety. Zemský povrch a vodnú ríšu plnú tajomstiev a záhad. Oba svety zaplnia svojimi charaktermi inšpiratívne typy rozprávkových postáv, bytostí a figúrok.

 

„Odpradávna jestvuje popri ľudskom svete aj svet vôd. Vodný svet je skrytý pred ľudskými očami dospelých ľudí. Pani prameňov stráži tajomstvo vodnej ríše a jej zázrakov. Jedného dňa sa zľutuje nad chorou princezničkou Hankou, dcérou kráľa Dobroslava a daruje smrteľníkom liečivú vodu. Avšak, ako to už v rozprávke býva, má podmienku…“

 

Projekt rozprávky O liečivej vode sa uskutočňuje v koprodukcii RTVS, Českej televízie a TRIGON PRODUCTION a za jej realizáciou stoja skúsené osobnosti tvorcov.

Pod námet sa podpísali Juraj RaýmanKatarína Moláková. Scenár k rozprávke spracoval Michal Pusztay. Režisérom je skúsený Ján Sebechlebský, ktorý sa spolupodieľal i na tvorbe scenára. Často spolupracuje aj s Českou televíziou a vo svojom portfóliu má viacero zaujímavých projektov, seriálov i dokumentárnych filmov. V rozprávkovom žánri však ide o jeho režijný debut, na ktorý sa veľmi teší.

Zdroj: RTVS / Tina Botková

Za kameru sa postaví Tomáš Juríček, ktorý už taktiež spolupracoval na rôznych významných televíznych i filmových projektoch. Architektom filmového spracovania rozprávky O liečivej vode bude známy scénograf, grafický dizajnér, hudobník, fotograf a spisovateľ, ale v prvom rade filmový architekt Tomáš Berka. Pod kostýmy sa podpíše kostýmový výtvarník, ktorého zoznam umeleckých aktivít je veľmi rôznorodý a bohatý, či už v rámci umeleckej tvorby na Slovensku, ale aj v zahraničí, Ján Kocman.

Silné herecké obsadenie

V rozprávke vystupujú známe herecké osobnosti zo Slovenska i z Českej republiky. Princeznú Hanku stvárni mladá herecká tvár Darija Pavlovičová. Jej starostlivého otca a spravodlivého kráľa Dobroslava Marián Mitaš. Postavu Jakuba, mlynárovho syna, stvárni Jakub Spišák a jeho otca, mlynára Jána divákom známy Attila Mokos. V postave Tajomnej vojvodkyne s ambicióznymi plánmi budú môcť diváci vidieť Zuzanu Kanócz a Juraj Hrčka si zahrá vojvodu Filipa.

Zdroj: RTVS / Tina Botková

Záhadný Vodný svet reprezentuje postava Vodnej panej, ktorú stvárni charizmatická česká herečka Linda Rybová. Plejádu rozprávkových postáv, bytostí, ich prepracovaných charakterov doplnia pomocníci Vodnej panej – Juraj Kemka ako Fedor a Petr Vaněk v postave Viktora. V rozprávke sa predstavia aj Rebeka Poláková ako slúžka Dora, Marián Labuda s Michalom Režným v postavách komických strážcov Fera a Miša.

Zdroj: TS RTVS

Zdroj titulnej fotografie: RTVS / Tina Botková

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: