Search
Close this search box.

Bratislava oficiálne spúšťa mestský bikesharing. Vyskúšať si ho môžete aj vy

Ak ste obyvateľom hlavného mesta, určite sú vám dobre známe situácie, kedy trčíte nedobrovoľne v niekoľko kilometrových zápchach alebo krúžite okolo svojho bydliska niekoľko desiatok minút, pokým konečne nájdete miesto na parkovanie. Účelom bikesharingu je práve to, aby sa tieto situácie čo najviac obmedzili.

Ako to funguje

Princíp je veľmi jednoduchý. V lokalite Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto a Ružinov boli dosadené viaceré stanice s bicyklami určené na krátkodobé požičanie. Na ľubovoľnej z nich si bicykel požičiate, a následne ho môžete vrátiť na ktorejkoľvek inej stanici.

https://www.facebook.com/Bratislava.sk/photos/pcb.2084160884980271/2084160708313622/?type=3&theater

K dispozícii bude až 550 bicyklov, pričom každý z nich sa bude odomykať prostredníctvom konkrétneho PIN kódu. Ten bude záujemcom poskytnutý v rámci registrácie cez oficiálny web prevádzkovateľa. Za realizáciou tohto projektu stojí Bratislavský magistrát v spolupráci so Slovnaftom. Preto jeho pilotná fáza dostala príznačný názov „Slovnaft BAjk“.Zatiaľ len za symbolický poplatok

Bicykel si môže požičať ktokoľvek za poplatok vo výške 1,- EUR. Ide o uvádzací program a táto suma v sebe zahŕňa predplatné, ktoré je zatiaľ zadarmo a kredit v hodnote 1,- EUR. Keďže prvých 30 minút každej jazdy sa vozíte v rámci predplatného, máte to aktuálne zadarmo. Až pri jazde, ktorá bude trvať dlhšie ako 30 minút, sa vám bude postupne z kreditu strhávať poplatok. Ten je stanovený na 2 centy / minúta, no stiahne sa až po každých ukončených 6 minútach jazdy. Dobiť kredit si budete môcť online.

zdroj: bratislava.sk

Chceli by ste jazdiť úplne zadarmo? Samotný Slovnaft uvádza na svojej oficiálnej stránke trik, vďaka ktorému sa vám to podarí. Nakoľko nikde nie je stanovené obmedzenie, ktoré by vám bránilo odparkovať po 35. minútach jazdy bicykel a znova si ho obratom vypožičať, môžete bikesharing využívať na krátke vzdialenosti aj úplne bez poplatkov.

Dlhoočakávaná a obyvateľmi žiadaná služba sa tak stáva realitou. O tom, ako sa v konečnom dôsledku uchytila, sa rozhodne pri hodnotení po prvom roku prevádzky.

Zdroj: slovnaftbajk.sk, zive.sk, cyklokoalicia.sk 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: