Search
Close this search box.

Španielske futbalové turbulencie: Aký bude ich dôsledok?

Celá futbalová verejnosť (a to nielen španielska) s veľkým záujmom očakávala zverejnenie mena nového trénera futbalového klubu Real Madrid po odstúpivšom Zinedinovi Zidanovi. Pre niekoho menším, pre niekoho väčším prekvapením bola správa, že Real Madrid povedie nasledujúce tri sezóny Julen Lopetegui, tréner španielskej futbalovej reprezentácie. Real si uplatnil výkupnú klauzulu v Lopeteguiho zmluve, na základe ktorej by mal španielskej futbalovej federácii vyplatiť 2 milióny eur.


Túto správu zverejnil klub tri dni pred úvodným duelom španielskej futbalovej reprezentácie na svetovom šampionáte v Rusku proti Portugalcom, ktorý nakoniec skončil remízou 3:3. Pritom 51-ročný tréner sa len pred mesiacom dohodol na predĺžení kontraktu so španielskou futbalovou federáciou pôsobiť vo funkcii hlavného trénera národného tímu do roku 2020.

Sklamanie z jednania 

Reakcia španielskej futbalovej federácie nenechala na seba dlho čakať. Hneď na druhý deň po zverejnení dohody Lopeteguiho a Realu Madrid oznámil jej prezident Luis Rubiales, že s reprezentačným trénerom Julenom Lopeteguim s okamžitou platnosťou federácia ukončila zmluvu. „Ďakujeme Julenovi za všetko, čo urobil, pretože má veľkú zásluhu na tom, že sme v Rusku. Sme však nútení ho prepustiť. Musíme vyslať jasný signál všetkým zamestnancom španielskej federácie, že existujú nejaké normy, ktorých sa treba držať,“ povedal Rubiales.

Zdroj: Marca

Odvolanému trénerovi nepomohli ani hráči, ktorí intervenovali v jeho prospech.  „Nemôžeme mať zamestnanca, ktorý rokuje s inou stranou o zmluve a my to zistíme len 5 minút pred oznámením. To je neakceptovateľné. Viem, že za toto rozhodnutie budeme kritizovaní, ale naša federácia má nejaké hodnoty.

Julenovi Lopeteguiovi želáme to najlepšie, ale nesmieme dovoliť to, čo sa stalo. Ak by sme nekonali, bolo by to nezodpovedné. Cítime, že sme nemali inú možnosť. Hovoril som s hráčmi. Mám prísľub, že urobia pod vedením nového trénera všetko, aby vyhrali majstrovstvá sveta,“ doplnil Rubiales.

„Toto odvolanie, iba dva dni pred naším prvým duelom na MS, ma veľmi sklamalo. Bol to pravdepodobne najsmutnejší moment v mojom živote od smrti mojej matky,“ priznal Lopetegui na oficiálnom predstavení v novej funkcii.

Nový tréner má neľahkú úlohu

Novým trénerom španielskeho národného mužstva sa stal športový riaditeľ španielskej futbalovej federácie a bývalý kapitán Realu Madrid, Fernando Hierro. Jeho relatívnou výhodou bolo, okrem jeho pozície vo federácii, že bol s odvolaným trénerom Lopeteguim pri zostavovaní nominácie na MS.

Zdroj: Wikipedia

V prvom rade musel upokojiť situáciu v mužstve a pripraviť ho na dôležitý vstupný zápas s rivalom z Portugalska. Je možno konštatovať, že sa mu to čiastočne podarilo a nebyť školáckych chýb v obrane španielskeho mužstva a výnimočne disponovaného Cristiana Ronalda, mohol byť rezultát zápasu v prospech Španielska priaznivejší.

Je však zrejmé, že až konečné umiestnenie Španielska na prebiehajúcich MS bude tým rozhodujúcim kritériom pre posúdenie miery dôsledkov „španielskych futbalových turbulencií“ pred začiatkom svetového šampionátu.

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: