Search
Close this search box.

Štýlový doplnok, bez ktorého sa v kuchyni nezaobídete

Pracovná doska je považovaná za dôležitý prvok kuchynského setu. Mala by preto nielen zapadnúť do celkového interiéru a mať estetický vzhľad, ale byť aj praktická, pretože sa na ňu pri varení kladie veľká záťaž.

Ktoré kritériá by teda mala spĺňať, aby vám dlho poskytovala tento a ešte väčší komfort?

Tajomstvo výberu kuchynskej dosky

Prvá vec, ktorej musíte venovať pozornosť pred nákupom, je zhoda výrobku s celkovým dizajnom. Na modernom trhu sú prezentované krásne pracovné dosky do kuchyne rôznych farieb a textúr. Vybrať si môžete v rovnakej farebnej schéme už zvoleného kuchynského setu alebo vytvoriť zaujímavý kontrast.

Okrem estetiky by ste mali dbať aj na praktickosť. Moderné a obľúbené čiernobiele dosky vyžadujú osobitnú starostlivosť, pretože sú na nich dobre viditeľné všetky škvrny a nečistoty. Aj textúra dosiek má veľký vplyv na ich funkčnosť. Nemenej dôležitým kritériom je aj materiál.

Mramor

Ide o prírodný kameň, ktorý má množstvo výhod aj nevýhod. Medzi hlavné výhody patrí estetika. Mramorové dosky sa navyše vyznačujú:

  • vodeodolnosťou;
  • tepelnou odolnosťou;
  • ušľachtilým vzhľadom;
  • odolnosťou voči nárazom.

Postup výroby dosiek z prírodného kameňa je namáhavý, takže náklady na kúpu sú pomerne vysoké. V dobrom kamenárstve si však určite vyberiete nielen podľa materiálu, ale aj výhodnej ceny.

Žula

Žulové dosky sa vyznačujú odolnosťou a ušľachtilým vzhľadom. Prírodný kameň dodá interiéru kuchyne aristokraciu. Medzi výhody žulových povrchov patria:

  • odolnosť voči vysokým teplotám;
  • hygroskopicita;
  • ľahká starostlivosť;
  • dlhodobé zachovanie pôvodného vzhľadu;
  • odolnosť voči ultrafialovému svetlu a látkam s obsahom kyselín.

Vybrať si samozrejme môžete aj drevo, ktoré bude mať ale veľký problém s vodou a vlhkosťou, ktorej je v kuchyni viac než dosť. Kameň je preto do kuchyne najlepšie riešenie, ktoré vám okrem komfortu a praktickej stránky spríjemní každé jedno varenie.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: