Search
Close this search box.

Taylor Swift nemôže spievať svoje vlastné piesne

Americká popová speváčka Taylor Swift sa dostala do sporu so svojím bývalým vydavateľstvom Big Machine Label Group. To jej totiž zakázalo spievať vlastné piesne na odovzdávaní cien American Music Awards.


Taylor Swift je 29-ročná popová a country speváčka. Na hudobnej scéne žiari už od svojich 15 rokov a za ten čas vydala sedem štúdiových albumov. V roku 2019 ju magazín Forbes vyhlásil za najlepšie zarábajúcu celebritu na svete. Speváčka má obrovský vplyv na sociálnych sieťach, a práve ten využila v boji proti svojmu bývalému vydavateľstvu.

Rozhodla sa bojovať

Spor sa začal pred niekoľkými mesiacmi, keď jej bývalé vydavateľstvo Big Machine odkúpil producent Scooter Braun. Swift prešla do iného vydavateľstva, jej staré piesne však ostali vo vlastníctve Big Machine. Speváčka prehlásila, že sa ich pokúšala odkúpiť, jej snaha však bola márna. Scott Borchetta, bývalý vlastník vydavateľstva, to poprel a vyhlásil, že jej piesne ponúkol, ona však o ich kúpu nemala záujem.

https://www.instagram.com/p/B2j_mSWD4_f/

Taylor Swift teraz spor s vydavateľstvom opäť obnovila. Na svojom Twitteri sa fanúšikom zdôverila, že jej Scooter Braun zakázal spievať jej staré piesne na odovzdávaní hudobných cien American Music Awards. Swift má na tomto podujatí získať cenu za umelca desaťročia. Jej úmyslom bolo odprezentovať na galavečeri akýsi prierez jej doterajšou tvorbou. Vydavateľstvo Big Machine jej to však neumožnilo.

O pomoc žiada aj fanúšikov

Taktiež streamovacia spoločnosť Netflix chystá dokument o Taylor Swift. Tvorcovia chceli vo filme použiť jej staršie piesne, avšak práva na ne patria vydavateľstvu Big Machine, a to bolo proti. Taylor Swift teda nemôže slobodne narábať so svojimi vlastnými piesňami, s piesňami ktoré sama napísala a naspievala. V príspevku, ktorý zverejnila na Twitteri žiada svojich fanúšikov o pomoc.

Mediálnym tlakom chce dosiahnuť, aby so svojimi piesňami mohla slobodne manipulovať. Takisto žiada o podporu umelcov, ktorí tvoria pod značkou Big Machine, aby ju v jej boji podporili. Na stranu Taylor Swift sa podľa portálu unilad.co.uk postavili speváčky Selena Gomez, Lily Allen či Halsey.

https://www.instagram.com/p/B1eMQJlDnJS/

Na celú situáciu už reagovala aj spoločnosť Big Machine. Ako uvádza portál variety.com, vydavateľstvo speváčke vraj nikdy nezakazovalo spievať jej vlastné piesne.

Nemajú na to ani právo. Ich práva sa vzťahujú len na distribúciu a komerčné účely jej piesní. Takisto jej vyčítajú, že svojím statusom ohrozila bezpečnosť zamestnancov vydavateľstva Big Machine Label Group a ich rodín.

Zdroj: unilad.co.uk, variety.com

Zdroj titulnej fotografie: YouTube 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: