Search
Close this search box.

Tehotná mladá žena prezradila, aký je život v talianskej karanténe. Pre ľudí má jasný odkaz

Pocit spolupatričnosti je silný aj v časoch zúriaceho koronavírusu. Z talianskych balkónov sa ozýva spev aj napriek karanténe.


Existujú rôzne spôsoby, ako zvládnuť tieto ťažké časy. Niekto si v hlave prehráva tie najhoršie scenáre, iný nakupuje a šije rúška do zásoby, ďalší, aj napriek neistej budúcnosti, nestráca nádej a zmysel pre humor.

V Taliansku sa kvôli šíreniu vírusu COVID-19 dostalo do karantény neuveriteľných 16 miliónov ľudí. Známe námestia utíchli, ľudia sa neprechádzajú po uličkách, nesedia v baroch. Všetky obchody, s výnimkou potravín a lekární, sa zatvorili, športové zápasy a kultúrne podujatia sa zrušili. Napriek tomu Taliani nestrácajú nádej a ukazujú, že aj v zlých časoch dokážu byť neuveriteľne solidárni a udržať ducha krajiny nažive. Stačia im na to ich balkóny a pľúca.

Videá plné spevu

Na internete sa objavili dve videá z miest Neapol a Siena. Ľudia stoja na balkónoch a spolu so svojimi susedmi spievajú talianske piesne. Tieto zábery sa okamžite stali virálnymi, zdieľali ich tisícky dojatých ľudí. Jednou zo žien, ktorá video zdieľala, je aj tehotná Valentina, ktorá pochádza práve z mesta Siena. Kvôli karanténe sa však domov nemôže vrátiť. Valentina prezradila, že pieseň, ktorú jej krajania spievali sa volá „Canto della Verbena“ (Kým Siena spí). 

„Canto della Verbena je ako miestna hymna, spieva sa ako mantra počas dostihov. Vždy, keď ju počujem, mám zimomriavky,“ povedala Valentina pre portál unilad.co.uk.

V Siene sa legendárne dostihy „Palio“ konajú už 800 rokov a ide o najstaršie preteky v krajine. Keď Valentina zverejnila pieseň zo Sieny, jej príspevok dostal 100 lajkov. Keď sa ráno zobudila, príspevok dosiahol 35 000 lajkov. Aktuálne má jej video viac než 1,5 milióna videní.

Ľudia z celého sveta jej posielajú lásku a podporu. Mnohí sa zaprisahávajú, že po tom, ako koronavírus pominie, sa do Sieny prídu určite pozrieť. To mi dáva nádej. Samozrejme, som veľmi pyšná na to, že som Talianka a Sienčanka.“

Snaží sa poradiť aj ostatným

Valentina je zatvorená v karanténe 220 kilometrov od rodiny, ktorú miluje, ako aj od mesta, ktoré miluje. Napriek tomu cíti veľkú hrdosť. Toto je len malé zrkadlo, ktoré ukazuje, čo sa deje v celom Taliansku. Politici sa spojili, aby bojovali proti vírusu. Urobili zo zdravia tú najväčšiu prioritu. Solidarita je talianskou špecialitou a ja som na pyšná.“

Mesto Siena má za sebou pohnutú históriu. V stredoveku sa tadiaľto prehnal mor, ľudia práve vtedy stavali svoju katedrálu. Napriek epidémii katedrálu dokončili a tá stojí dodnes. Valentina takisto radí ľuďom z iných štátov, ako sa čo najlepšie vysporiadať s karanténou a s obmedzeniami, ktoré budú pravdepodobne stále prísnejšie.

„Moja prvá rada znie, nepanikárte. Avšak takisto nepodceňujte problém. Riaďte sa hygienickými odporúčaniami, ktoré sú všade dostupné. Uistite sa, že si vždy umyjete ruky a udržiavajte bezpečnú vzdialenosť od iných. Vyhnite sa preplneným miestam, a keď ste chorí a máte teplotu, spýtajte sa svojho lekára, či by ste sa mali otestovať na COVID-19,“ hovorí mladá žena.

Karanténu by mali ľudia, podľa jej slov, využiť pre svoje dobro. Mali by si užiť voľný čas a objaviť čaro svojho domova. Mali by sme sa stíšiť a venovať svoj čas premýšľaniu. Aj z karantény sa dá veľa naučiť. Nie všetky zlé veci nám ublížia,“ ukončuje Valentina svoje rozprávanie starým talianskym príslovím. 

Zdroj: unilad.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Unilad / YouTube

Pozri aj:

Najčítanejšie

Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
Rebríček 10 najkrajších európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Tipy na typické suveníry, ktoré si môžete kúpiť na potulkách Európou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: